BIAŁE PIECZYWO – wiele rodzajów pieczywa ma mało tłuszczu, a dużo skrobi, która jest ważnym źródłem energii. Białe pieczywo ma więcej wapnia od razowego, a niektóre rodzaje bułek są dobrym źródłem kwasu foliowego. Bułka ma mało błonnika oraz mało witaminy B i żelaza w porównaniu z razowcem. Idealnym rozwiązaniem jest łączenie w diecie obu rodzajów pieczywa.
ZIEMNIAKI – mają mało tłuszczu i kalorii, a przy tym są bardzo sycące. Z przeprowadzonych badań wynika, że są trzy razy bardziej sycące niż białe pieczywo, a cukier uwalnia się z nich wolniej. Wskazane są dla tych, którzy chcą zrzucić kilogramy. Dietetycy zalecają nie dodawać masła do pieczonych ziemniaków i wystrzegać się frytek.
CZEKOLADA – okazuje się, że psychologiczne korzyści ze spożywania czekolady są tak duże, że warto zapomnieć o jej szkodliwym wpływie na nasze zdrowie. Co więcej, kakao z czekolady zawiera ponad 600 różnych substancji w tym niezwykle ważne przeciwutleniacze chroniące przed chorobami serca i rakiem. Jak twierdzą niektórzy naukowcy, kształt i nadzienie czekoladki to klucz
do poznania stanu umysłu i charakteru. Należy kupować tylko dobrej jakości czekoladę, która ma przynajmniej 70% masy kakaowej. Czekolada mleczna zawiera dużo wapnia. Najlepsza jest jednak ciemna i gorzka, z dużą ilością miedzi, żelaza i magnezu. Jedna mała cząsteczka czekolady to 37 kalorii. Nie jest tak odżywcza jak suszone owoce czy batony z chrupkami zbożowymi. Trzeba być powściągliwym i spożywać nie więcej niż jedną tabliczkę tygodniowo.
ORZECHY – zawierają dobre tłuszcze nienasycone i witaminę E – niezbędne twemu sercu. Niepalone dostarczą dużo więcej kwasu foliowego niż brokuły, a orzechy brazylijskie (nerkowce) to znakomite źródło selenu uważanego za pierwiastek chroniący przed rakiem i zawałami serca. Migdały mają mnóstwo wapnia, cynku i magnezu potrzebnego włosom, układowi nerwowemu i mięśniowemu.
Jednak należy unikać orzechów solonych oraz tych z dodatkiem tłuszczu czy miodu. Pamiętajmy też, że mała garstka orzechów to przynajmniej 160 kalorii.
BEZSENNOŚĆ – dobrym sposobem na przywołanie snu jest wypicie wieczorem 1 filiżanki ciepłego napoju z jabłek (w 1 litrze trzeba ugotować 2 całe jabłka ze skórą). Niezłe rezultaty osiągniemy też jedząc przed snem coś słodkiego lub mącznego – miód lub figi też działają uspokajająco.