Archeolodzy prowadzący wykopaliska na stanowisku koło Akki w północnym Izraelu odnaleźli pieczęć żydowskiego piekarza z VI wieku - informuje serwis internetowy Jerusalem Post.
Odkrycia dokonano podczas badania pozostałości osady z okresu bizantyjskiego na stanowisku Uza, położonym na wschód od miasta Akka w Zachodniej Galilei. Wykopaliska na stanowisku prowadzone są w ramach przygotowań do budowy nowej linii kolejowej łączącej Akkę z miastem Karmiel.
Jak poinformowali archeolodzy Gilad Jaffe i Danny Syon, kierujący pracami wykopaliskowymi na stanowisku, ceramiczna pieczęć pochodząca z VI wieku służyła do oznaczania wyrobów miejscowej piekarni jako wypieków spełniających wymogi koszerności.
Na pieczęci widnieje siedmioramienna menora, a na uchwycie pieczęci znajduje się inskrypcja wykonana greckimi literami. Według Leah Di Segni z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, wyryte w uchwycie pieczęci słowo oznacza imię Launtius, które było popularne wśród Żydów w okresie bizantyjskim.
Żydzi często oznaczali pieczywo pieczęcią z menorą, podczas gdy chrześcijanie oznaczali chleb pieczęcią z krzyżem.
Znalezisko potwierdza istnienie w Uzie społeczności żydowskiej w okresie bizantyjskim. Według naukowców, miejscowa piekarnia mogła dostarczać koszerne pieczywo Żydom zamieszkującym pobliską Akkę, która w okresie bizantyjskim była miastem chrześcijańskim.