Dział o wywabianiu trudnych plam. Znajdują się w nim domowe metody na pozbycie się nawet najtrudniejszych do usunięcia zabrudzeń.
* * *
Plamy z tłuszczu bardzo dobrze wywabia się alkoholem.
* * *
Tusz do pieczątek ustępuje pod wpływem benzyny. Zwykły atrament ustępuje pod działaniem na plamę kwaskiem cytrynowym lub po namoczeniu tkaniny w mleku.
* * *
Plamy z kalki maszynowej przecieramy na zmianę octem i denaturatem. Po zlikwidowaniu plamy pierzemy tkaninę w wodzie z mydłem i detergentami.
* * *
Wapno usuwamy z taniny najpierw mechanicznie - wykruszamy lub czyścimy szczotką a następnie płuczemy w roztworze octu. Plamy z wapna należy usuwać szybko aby nie dopuścić do odbarwienia tkaniny.
* * *
Plamy z flamastrów usuwamy gliceryną, spieramy a jeśli jeszcze zostaną plamy przecieramy alkoholem.
* * *
Książki będą miały ładny zapach jeżeli pomiędzy ich tomy powkładamy torebeczki z cynamonem , lawendą oraz innymi pachnącymi ziołami.
* * *
Mocno zabrudzone brytfanny do pieczenia myjemy gotując w nich roztwór sody. Ślady rdzy usuwamy zmiękczając je olejem jadalnym i wycierając szorstką gąbką. Aby brytfanna była odporna na rdze należy posmarować ją masłem i wstawić na 15 minut do rozgrzanego piekarnika.
* * *
Świeże plamy z jodyny usuwa ciepłe mleko lub wywar z fasoli. Plamy stare przecieramy watą maczaną w spirytusie lub amoniaku. Białe tkaniny moczymy wodą i układamy na słońcu które wybiela jodynę.
* * *
CZYŚCIMY MEBLE
Meble z laminowanych płyt możemy czyścić miękką, wilgotną ściereczką. Drewniane meble wymagają specjalnych środków. Mokra ścierka może przyczynić się po pewnym czasie do powstawania ciemnych plam i złuszczania się politury. Warto używać środków zawierających woski, które zabezpieczają drewno przed wilgocią, kurzem i mikrourazami.
* * *
CZYŚCIMY ZŁOTO
Złoto czyścimy najlepiej sokiem z cebuli. Łańcuszki tymże przetarte, będą pięknie lśnić jeśli po kilku godzinach od posmarowania ich wypolerujemy je starannie. Można też zalać złote precjoza w słoiczku z płatkami mydlanymi, ciepłą wodą i sodą. Zamykamy słoik i potrząsamy nim kilka minut. Po opłukaniu w ciepłej wodzie - polerujemy. Odrobina proszku do pieczenia także nada za pomocą wilgotnej szmatki piękny błysk złotej biżuterii.
* * *
Jeśli na dywanie lub wykładzinie znajdzie się sos to przesypujemy plamę obficie talkiem, który wchłonie tłuszcz. Po 24 godzinach zbieramy talk odkurzaczem. Tak samo postępujemy z tapicerowanymi meblami.
* * *
Czerwone wino najlepiej usuwać od razu. Mokry obrus posypujemy solą i gdy ta wciągnie płyn starannie wytrzepujemy. Na kolorowych meblach obiciowych szybko polewamy plamę białym wytrawnym winem, potem wodą i suszymy szmatką a następnie suszarką. Na dywanach i wykładzinach na wino czerwone działa dobrze także woda sodowa.
* * *
Świeże plamy z krwi należy przed jakimkolwiek zapraniem zasypać solą kuchenną i pozostawić na pół godziny a następnie wyprać w zimnej wodzie. Dopiero potem stosować normalne środki chemiczne.
* * *
Plamy po kawie i herbacie czyścimy szmatką nawilżoną spirytusem denaturowanym, a potem przemywamy zimną wodą.
* * *
Białe plamy i ślady po gorącym naczyniu na drewnianych meblach usuniemy gęstą papką z soli i oliwy. Należy ją nałożyć na zaplamione miejsce i trzymać przez 3 godziny.
* * *
Plamy z czerwonego wina są bardzo kłopotliwe i należy je likwidować od razu. Mokry obrus posypujemy grubo solą. Kiedy sól wchłonie płyn starannie ją strzepujemy.
* * *
Plamy po soku i alkoholu na meblach ze skóry najlepiej usunąć ciepłą wodą z płynem do naczyń. Potem należy przetrzeć te miejsca środkiem do pielęgnacji skóry.
* * *
Jeśli na dywanie lub wykładzinie znajdzie się sos to przesypujemy plamę obficie talkiem, który wchłonie tłuszcz. Po 24 godzinach zbieramy talk odkurzaczem. Tak samo postępujemy z tapicerowanymi meblami.
* * *