OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Nowe przepisy na choroby

19 czerwca 2002

Niedawno, 27 maja br., weszły w życie nowe przepisy ustalające częstotliwość badań profilaktycznych bydła z szczególnym uwzględnieniem badań mających na celu wykrycie BSE.    

Minister rolnictwa w dniu 25 kwietnia zmienił swoje rozporządzenie z 1999 roku w sprawie określenia rodzaju prób, zakresu badań i sposobu prowadzenia dokumentacji przy badaniach kontrolnych występowania zakażeń zwierząt oraz pozostałości chemicznych, biologicznych, leków i skażeń promieniotwórczych w tkankach zwierząt, mięsie, środkach spożywczych pochodzenia zwierzęcego i niejadalnych surowcach zwierzęcych.

Nowe przepisy zobowiązują do przeprowadzania badań kontrolnych ukierunkowanych na wykrywanie gąbczastej encefalopatii (BSE) bydła u:

  • wszystkich zwierząt padłych i zabitych z konieczności bez określonej przyczyny śmieci,
  • wszystkich zwierząt wykazujących jakiekolwiek objawy kliniczne ze strony centralnego układu nerwowego,
  • 3 proc. ubitego powyżej 30 miesiąca życia,
  • całego pogłowia bydła importowanego z państw, w których wystąpiła ta choroba.

W Zakładzie Wirusologii Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach prowadzone są badania za pomocą testu Prionics Check, mające na celu wykrycie białka patogennego. Ma to znacznie zwiększyć próg bezpieczeństwa – twierdzi Ministerstwo Rolnictwa.

Nowe rozporządzenie określa także sposób badania pomoru świń – choroby, która jeszcze kilka lat temu była poważnym problemem dla polskiego rolnictwa. Badania te wykonuje się na terytorium powiatów graniczących z państwem, na którego obszarze występuje lub w ostatnich pięciu latach wystąpiła ta choroba, oraz z takim, które nie podaje informacji na ten temat, a także tych, w których zlokalizowane są międzynarodowe porty lotnicze lub morskie. W tym wypadku pobiera się corocznie próbę krwi 59 sztuk świń i przeprowadza badania. Badania takie będą także wykonywane w powiatach, gdzie w ciągu ostatnich sześciu lat stwierdzono serologiczne wyniki dodatnie, oraz tam gdzie populacja świń wynosi co najmniej 200 sztuk na 1 km2.

W powiatach przylegających do powiatów graniczących z państwem, na terenie którego w ostatnich pięciu latach wystąpił pomór świń lub które nie podają danych na temat zachorowalności, pobiera się corocznie próbę krwi od 29 świń.

Nowe przepisy dotyczą także wykrywania enzootycznej białaczki bydła –  niebezpiecznej choroby zakaźnej. Badania wykonuje się w powiatach, w których co najmniej w 99,8 proc. nie stwierdzono przypadków tej choroby w ciągu ostatnich dwóch lat. Corocznie bada się tam 1/3 pogłowia bydła powyżej drugiego roku życia. 


POWIĄZANE

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...

Pomyślnie zakończyły się poprzedzone konsultacjami prace legislacyjne nad przesu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę