Prawdopodobnie będzie możliwe uruchomienie odpraw weterynaryjnych na przejściu kolejowym w Terespolu. Polska wystąpiła do UE o zgodę na dokonywanie odpraw i niewykluczone, że prośba Polski zostanie zaakceptowana przez Unię w najbliższym okresie - poinformował w czwartek wiceminister rolnictwa Stanisław Kowalczyk, odpowiadając na pytania poselskie.
"Polska ma sześć przejść drogowych między Rosją, Białorusią i Ukrainą, przez które mogą być odprawiane artykuły żywnościowe i zwierzęta eksportowane z Unii Europejskiej do krajów Europy Wschodniej. Nie ma natomiast ani jednego przejścia kolejowego, które odpowiadałoby wymogom weterynaryjnym Unii, co uniemożliwia przewozy kolejowe i tym samym uszczupla dochody PKP" - argumentował swe pytanie poseł Szymon Giżyński (PiS).
Wiceminister przyznał, że przejście w Terespolu nie znalazło się w programie budowy przejść granicznych, gdyż było małe zainteresowanie przewozami żywności drogą kolejową, a budowa przejścia, które spełniałoby unijne wymogi, jest przedsięwzięciem kosztowym. Jednak uruchomienie takiego przejścia planowane jest na 1 stycznia 2006 roku.
Podkreślił, że zainteresowanie przewozami żywności koleją pojawiło się w ostatnich miesiącach, kiedy wzrosły ceny benzyny. Niemniej, według rozeznania resortu rolnictwa, transport kolejowy ma nadal dużo mniejsze znaczenie od przewozów drogowych.
Kowalczyk poinformował też, że Główny Lekarz Weterynarii wystosował po akcesji zapytanie do Unii o możliwość przyznania okresu przejściowego na tymczasowe dokonywanie kontroli weterynaryjnych na przejściu w Terespolu. Unia odpowiedziała, że nie jest to niemożliwe, ale zażądała dodatkowych danych nt. przewozów kolejowych. Polska przesłała już do Unii te informacje.
Kowalczyk dodał też, że obecnie trwa budowa punktu weterynaryjnego w Terespolu. Prowadzona jest ona w dwóch etapach -do końca listopada 2004 roku budynek zostanie oddany w stanie surowym, a ukończenie inwestycji planowane jest na listopad 2005 r.