Od zakończenia masowej akcji kolczykowania bydła minęły już 3 miesiące, ale Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie wypłaciła lekarzom weterynarii i zootechnikom pełnej kwoty za wykonaną usługę.
Znakowanie 6 mln sztuk bydła w ramach systemu IACS zakończyło się w marcu br. Mimo to nadal trwa wypłacanie pieniędzy za kolczykowanie. Podstawą do ich uzyskania przez lekarza weterynarii lub zootechnika jest faktura, którą dostarcza do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pieniądze mają wpłynąć na jego konto w ciągu 14 dni od jej złożenia.
Powodem przedłużających się terminów wypłat są aplikacje komputerowe, które każdy wykonawca musi wysłać do centrali Agencji. Wprowadzanie danych zajmuje dużo czasu – mówią lekarze weterynarii. Pracownicy agencji sprawdzają poprawność złożonego raportu. Wykonawca nie dostanie pieniędzy, jeżeli są w nim błędy. Wystarczy mała pomyłka i trzeba zacząć wypełnianie raportów od nowa – wyjaśnia Andrzej Gross, dyrektor OR ARiMR w Toruniu.
Do tej pory w Kujawsko-Pomorskiem wykonawcy otrzymali wynagrodzenie za ok. 70 proc. zakolczykowanego bydła. Tyle samo procent paszportów dla oznakowanych zwierząt trafiło do rolników. Wydanie dokumentu następuje po zrealizowaniu faktury za kolczykowanie – wyjaśnia dyr. Gross. Wypłata pieniędzy jest gwarancją, że dane w paszportach są prawidłowe.