Niewielkie miasteczko Skarysze ma coś, czego zazdroszczą mu inni, a mianowicie jarmark koński "Wstępy". To jedyna tego typu impreza w Polsce, a możliwe, że i w Europie.
- "Przywilej na jego organizację nadał Skaryszewowi król Bolesław IV w 1633 - przypomina Anna Karolak z Domu Kultury, który wraz z Urzędem Miasta i Gminy jest organizatorem imprezy. - Od tamtej pory "Wstępy" odbywają się nieprzerwanie aż do dziś.
Organizowane są zawsze we wstępny poniedziałek Wielkiego Postu. Siła tego jarmarku jest tak duża, że nawet bez żadnej promocji na imprezę przyjeżdżają kupcy i handlarze z całej Polski oraz goście z zagranicy, głównie z Niemiec, Włoch i Holandii. "Wstępy", to nie tylko tradycyjny handel końmi, ale również swoisty piknik ludowy odbywający się na ulicach miasteczka.
- "Wstępy" to unikalny w swym charakterze piknik ludowy - podkreśla Anna Karolak - Na stoiskach można kupić wszystko, co dla konia i z koniem związane. Można również nabyć wyroby arcydzieła ludowego, takie jak drewniane beczki, stolnice, maselnice, zabawki dla dziebi, kolorowe ptaszki, kosze wiklinowe i rzeczy, których nie kupi się już na zwykłym targu.
W tym roku podczas jarmarku wystawiono na sprzedaż około 800 koni. Od kilku lat są to nie tylko konie zimnokrwiste i pociągowe, ale także kucyki, koniki polskie, mini-szetlandy, konie pod siodło. Ceny zróżnicowane: za konia pociągowego trzeba było zapłacić od 2-4 tysięcy, za ogiera z licencją około 10 tys.
Oficjalnego otwarcia dokonał burmistrz w asyście orkiestry dętej OSP, a także Radomskiego Szwadronu Kawalerii. Jak na gospodarza jarmarku przystało pod estradę podjechał bryczką. Oficjalne przemówienie zakońł życzeniami dla uczestników, aby nie dali się "zrobić w konia".
Na estradzie prezentowały się zespoły folklorystyczne i ludowe. Publiczności najbardziej podobała się rodzinna kapela Kwapińskich i pani Wiesia - rewelacyjna akordeonistka. Można było też posmakować wiejskiego jadła przygotowanego przez członkinie zespołu ludowego "Chomentowianki".
Od kilku lat "Wstępom" towarzyszy wiele imprez kulturalnych. W piątek poprzedzający jarmark, odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Emilii Gowin, a w niedzielę wykład prof. dr hab. Ewalda Sasimowskiego na temat: "Nowoczesne wykorzystanie koni w rolnictwie ekologicznym oraz przystosowanie narzędzi i maszyn traktorowych do trakcji konnych".