MERCOSUR1
TSW_XV_2025

UE zatwierdza "Zielone etykietowanie pasz"

17 grudnia 2024
UE zatwierdza "Zielone etykietowanie pasz"

Państwa członkowskie UE zatwierdzają zaktualizowany Kodeks zielonego etykietowania pasz w celu wspierania zrównoważonej produkcji pasz dla zwierząt.

Po kompleksowej 12-miesięcznej ocenie, Komisja Europejska SCoPAFF ds. Żywienia Zwierząt oficjalnie zatwierdził zaktualizowany Kodeks Dobrych Praktyk Etykietowania Mieszanek Paszowych Copa-Cogeca &
FEFAC dla mieszanek paszowych. Zatwierdzenie na posiedzeniu w dniach 2-3 grudnia stanowi znaczący krok naprzód w zakresie promowania zrównoważonej produkcji pasz i redukcji emisji zanieczyszczeń produkcji zwierzęcej.
Zaktualizowany kodeks, zainspirowany propozycją dyrektywy w sprawie zielonych oświadczeń, zawiera szczegółowe wytyczne dotyczące informowania o ekologiczności pasz dla zwierząt,
w odniesieniu do kluczowych obszarów wpływu, takich jak zmiany klimatyczne, eutrofizacja i techniki redukcji emisji zwierząt gospodarskich. Ulepszony kodeks, który integruje metodologię PEFCR Feed for Food-Producing Animals for Food-Producing Animals i bazę danych Global Feed LCA Institute,
oferuje zharmonizowane podejście do etykietowania, które wspiera wysiłki sektora paszowego na rzecz zmniejszenia jego śladu środowiskowego.


Opracowany przy wsparciu FEFANA, Kodeks zawiera również jasne zalecenia dotyczące
uzasadniania oświadczeń środowiskowych dla mieszanek paszowych, w szczególności w odniesieniu do technik redukcji emisji zwierząt gospodarskich.
W szczególności zapewnia on, że producenci pasz mogą w sposób przejrzysty raportować wpływ swoich produktów na środowisko, zwiększając przejrzystość sektora paszowego i 
transparentność sektora paszowego zarówno wobec hodowców, jak i konsumentów. Poprzez włączenie
informacje na temat 16 kategorii wpływu na środowisko, w tym zużycia wody i różnorodności biologicznej, odnosi się do potrzeby dokładnego raportowania w celu spełnienia wymogów dotyczących emisji gazów cieplarnianych.
Zatwierdzenie zaktualizowanego Kodeksu stanowi kamień milowy na drodze do zrównoważonej produkcji pasz i zwierząt gospodarskich.
zrównoważonej produkcji pasz i zwierząt gospodarskich. Dzięki tym zharmonizowanym ramom, sektor
jest teraz lepiej przygotowany, aby przyczynić się do zmniejszenia emisji związanych z produkcją pasz i żywego inwentarza produkcji zwierzęcej.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Niespodziewanie przyszła do nas bardzo smutna wiadomość. Michał Sołdan, 25-letni...

Jak poinformował KRUS, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 wrześn...

W Ministerstwie Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy odbyło się spotkanie w spra...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę