Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Utylizacyjny kryzys w Polsce

7 stycznia 2008
Rolnicy musza obecnie sami płacić za utylizacje padłych zwierząt  bowiem jak informuje Związek Pracodawców Przemysłu Utylizacyjnego  aktualnie   firmy zajmujące się utylizacją i odbiorem z gospodarstw padłych zwierząt z powodu opieszałości Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie mają jeszcze podpisanych umów na zwrot poniesionych kosztów swojej działalności  choć rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i kierunków działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz sposobów ich realizacji  obowiązuje  już od 1 stycznia 2008 roku.

 Ponadto  jak podkreśla  ZPPU przyjęte w tym rozporządzeniu  ceny usług SA nieadekwatne do rzeczywistych kosztów ponoszonych na działalność utylizacyjną przez zakłady utylizacyjne. Co więcej zdaniem  przedstawicieli zakładów utylizacyjnych  istnieje realna , uzasadniona obawa, że ogólna pula środków finansowych w budżecie państwa zarezerwowana na ten rok  na dofinansowanie działalności utylizacyjnej ( 50 mln. zł.) jest niewystarczająca , z uwagi na znaczny wzrost zakresu rzeczowego realizowanej zbiórki padłych zwierząt i znaczny , bo około 30 % wzrost kosztów ponoszonych przez zakłady utylizacyjne( koszty wynagrodzeń, paliw  czy energii).
Zdaniem ZPPU brak umów , to brak gwarancji dla podmiotów utylizacyjnych na zwrot poniesionych kosztów za wykonanie swojej usługi. Trudne  bowiem do zrozumienia jest to , że ARi MR nie uwzględnia prawa zakładów do negocjacji umów i nie chce ponadto udostępnić nawet projektów tych umów i pozostałej dokumentacji towarzyszącej , tłumacząc to tym, że będzie to możliwe dopiero wówczas , gdy zostanie podpisana ustawa budżetowa na 2008 rok.  Z praktyki poprzednich lat , wynika, że miało to miejsce zazwyczaj w połowie roku kalendarzowego i do tego czasu podmioty utylizacyjne , chcąc kontynuować swoją działalność zmuszone były zaciągać kredyty w bankach i tym samym kredytować budżet państwa, a następnie AR i MR nie chciała uwzględnić jako zasadne odsetek od tych kredytów. Obecnie dla większości firm utylizacyjnych , możliwości takiego kredytowania państwa się skończyły. ZPPU ostrzega, że kryzysowa sytuacja w jakiej obecnie znajduje się branża utylizacyjna w niedługim czasie będzie miała realne przełożenie na bezpieczeństwo sanitarno – epizodyczne  kraju bowiem już teraz wielu producentów rolnych deklaruje zakładom utylizacyjnym, że nie stać ich na płacenie za utylizację. W związku z tym padłe zwierzęta nie są przekazywane do zakładów utylizacyjnych, a co za tym idzie nie są również pobierane próby w kierunku BSE, co może spowodować ryzyko rozprzestrzeniania się tej groźnej choroby.


POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę