Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Sytuacja w rybołówstwie

23 maja 2002

Działania administracji w tym obszarze zdominowały negocjacje akcesyjne z Unią Europejską. Jeżeli chodzi o postulaty strony polskiej, to w Stanowisku Negocjacyjnym zgłoszono istotne wnioski warunkujące w przyszłości prawidłowe funkcjonowanie tego sektora. Strona polska wystąpiła o uznanie śledzia i szprota bałtyckiego za gatunki o znaczeniu strategicznym dla polskiego rynku rybnego i objęcie ich po akcesji interwencjonizmem rynkowym. Po żmudnych i trudnych negocjacjach osiągnięto kompromis i kwestia ta jest w końcowym etapie uzgadniania. Umożliwi to uzyskiwanie przez rybaków rekompensat za wycofywanie nadwyżek tych gatunków ryb, jeżeli ich ceny skupu spadną poniżej określonego poziomu. Trwają negocjacje w sprawie pięcioletniego okresu przejściowego w dostępie do polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej statków rybackich z państw Unii Europejskiej powyżej 30 m długości całkowitej i mocy silnika wyższej niż 611 KW.

W ramach dostosowania się do ustawodawstwa unijnego, we wrześniu 2001 roku, Sejm RP uchwalił ustawę o rybołówstwie morskim. Ustawa, która wejdzie w życie w dniu 13 lutego 2002 roku, wprowadzi do prawodawstwa polskiego unijny system zarządzania i kontroli nad rybołówstwem morskim, w tym instytucje satelitarnego nadzoru ruchu statków (VMS), rejestr statków rybackich (zarządzanie nakładem połowowym), specjalnych pozwoleń połowowych, czy też nowe wzory licencji połowowych. Nie udało się kadrowo i logistycznie wzmocnić administracji rybackiej, o co postuluje Unia i co będzie niezbędne dla wdrażania Wspólnej Polityki Rybackiej UE, a także wydać ustaw o organizacji rynku rybnego i pomocy finansowej w gospodarce rybnej. Projekty tych ustaw trafią do Sejmu RP w połowie 2002 roku.

W październiku 2001 roku wystartował program Phare' 2000 pt. "Administracja rybacka", w ramach którego polska administracja rybacka będzie za środki finansowe Unii Europejskiej wyposażona w specjalistyczny sprzęt komputerowy (wraz z oprogramowaniem), a rybacy w satelitarne przekaźniki (blue boxy). Wybrano partnera twinningowego do projektu Phare' 2001 pt. "Organizacja rynku rybnego". Będą nimi Hiszpanie.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynegocjonowało środki pomocowe od Rządu Norwegii na szkolenia rybaków i administracji rybackiej z zakresu VMS i środki na wsparcie sektora przetwórczego.

W ramach negocjacji dwustronnych reaktywowano umowę rybacką z Mauretanią z 1996 roku i uzyskano 7 licencji połowowych. Obecnie połowy w tamtym rejonie prowadzą statki rybackie przedsiębiorstwa PPDiUR "Odra" ze Świnoujścia. Powinno to zapewnić "Odrze" łowiska na 2-3 lata i uniknąć losu "Gryfa", biorąc pod uwagę fakt zamknięcia przez Federację Rosyjską połowów na M. Ochockim i planowane wyjście statków "Odry" z łowisk na Dalekim Wschodzie. Przedsiębiorstwo "Dalmor" S.A. z Gdyni prowadziło połowy w strefie rosyjskiej ( M. Ochockie i M. Beringa), Nowej Zelandii i na wodach wokół Antarktydy. Obie firmy prowadziły również skup morszczuka w strefie Kanady na Pacyfiku. Połowy w 2001 roku obu przedsiębiorstw wyniosły 47 tys. ton (mintaj, kryl ostrobok), a skup 23 tys. ton (morszczuk). Trzy prywatne przedsiębiorstwa dalekomorskie złowiły 3 tys. ton (głównie dorsz). W związku ze spadkiem zasobów rybnych na Świecie i ograniczeniami państw nadbrzeżnych (moratoria, ceny licencji), połowy i liczba statków rybackich w polskiej flocie dalekomorskiej corocznie spada. Jej wynik nieznacznie poprawiły w 2001 roku połowy na wodach Mauretanii. Obecnie prowadzone są na najwyższym szczeblu rozmowy z Federacją Rosyjską w sprawie kontynuowania połowów na Dalekim Wschodzie. Dotacja z budżetu państwa do wykupu licencji w tym rejonie wyniosła w 2001 roku 4 849 151 PLN.

Ponadto, strona polska uzyskała na 2002 rok kwoty połowowe na M. Bałtyckim (dorsza - 16 036 ton, śledzia 40 280 ton, szprota - 100 320 ton i łososia - 27 751 sztuk). Uzyskano także: w strefie norweskiej i szwedzkiej (czarniak - 750 ton , dorsz - 1250 ton, śledź - 3 500 ton) oraz kwoty połowowe krewetki - 100 dni połowowych, karmazyna - 1000 ton, halibuta - 1270 ton w grupie "inni", śledzia - 1500 ton i makreli - 1400 ton, błękitek - bez limitu) w ramach regionalnych, międzynarodowych, organizacji rybackich NAFO i NEAFC na północnym Atlantyku. Kwoty te, nie są zbyt wysokie, ale stanowią cenne uzupełnienie dla połowów prowadzonych w innych regionach.
Istotnym utrudnieniem dla armatorów bałtyckich były wysokie ceny paliwa i zmniejszenie limitów połowowych dorsza na M. Bałtyckim przez Międzynarodową Komisję Rybołówstwa Morza Bałtyckiego. Spowodowało to m.in. utworzenie Sztabu Kryzysowego Rybołówstwa. W 2001 roku rybacy bałtyccy złowili : 83 663 ton szprota, 35 107 ton śledzia, 20 653 ton i 27 089 sztuk łososia - ( dane przybliżone za 11 miesięcy).

W 2001 roku 36 firm uzyskało kredyty preferencyjne na dostosowanie polskiego rybołówstwa i rybactwa do standardów obowiązujących w Unii Europejskiej na łączną sumę 40 904 000 PLN. Również dostępny był dla przedsiębiorców preferencyjny kredyt na skup i przechowywanie nadwyżek sezonowych ryb morskich (3 000 000 PLN).

Mimo trudności budżetowych kontynuowano zarybianie ze środków państwowych polskich obszarów morskich tak cennymi gatunkami ryb jak łosoś i troć wędrowna (2 827 000 PLN).
Certyfikaty weterynaryjne uprawniające do eksportu do krajów unijnych uzyskało w sumie 50 z 350 zakładów przetwórczych.

W eksporcie dominowały ryby białe i ich przetwory (dorsz, mintaj, morszczuk), a w imporcie ryby pelagiczne (śledź i makrela). Kierunek eksportu to kraje UE, Ameryka Płn. i byłe kraje ZSRR. W imporcie dominował surowiec z Norwegii, FR i krajów CEFTA (ryby słodkowodne).
Odbyły się konsultacje dwustronne na szczeblu ministra lub zastępcy ministra z odpowiednikami z Francji, Norwegii, Islandii i Hiszpanii, które powinny zaowocować w przyszłości, lub ich efekty widać już dzisiaj np. norweski program pomocowy.

Opracowano w Departamencie Rybołówstwa MRiRW,
Biuletyn MRiRW, nr 1-4/2002

POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę