Ptak_Waw_CTR_2024

Słodkie szkolenie

19 sierpnia 2015
Zgodnie z przepowiednią Alberta Einsteina, po tym, jak zginie ostatnia pszczoła, ludzkości pozostaną jedynie 4 lata zanim zniknie z powierzchni ziemi. Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego robi wszystko, by oddalić ten moment i pomaga młodym pszczelarzom rozwijać swoją pasję. Właśnie dla nich zorganizowano szkolenie, które obecnie trwa w ośrodku PODR w Lubaniu.

– Zainteresowanie było bardzo duże – mówi Maria Miłoszewicz-Cichocka z PODR w Lubaniu. – Niestety, nie udało nam się wszystkich przyjąć. Obecnie szkolimy 10 uczestników, zajęcia jednak odbywają się w mniejszych grupach. Rozpoczęły się 5 sierpnia i potrwają do 15 września.

Młodzi pszczelarze uczą się tajników fachu na bezpłatnych zajęciach. Otrzymali wszystko, co jest im potrzebne – od charakterystycznego stroju ochronnego, po potrzebny sprzęt. Szkolenie przeznaczone jest dla mieszkańców województwa pomorskiego, którzy spełnili choć jeden z wymaganych kryteriów: mają mniej niż 30 lat, posiadają mniej niż 5 uli lub nie posiadają ich w ogóle, ale chcieliby założyć własną pasiekę.

Warsztaty dostarczą młodym pszczelarzom niezbędną wiedzę, zapewniają im rozwój, a także mogą stanowić początek przyszłej kariery zawodowej. – Dla wielu osób było to pierwsze takie spotkanie z pszczołami – mówi Jarosław Cichocki, specjalista do spraw pszczelarstwa PODR. – Ule i pszczoły zrobiły na uczestnikach ogromne wrażenie. To szkolenie daje możliwość przygotowania się praktycznego, a nie jedynie teoretycznego. To bardzo ważne. Staramy się młodym pszczelarzom przekazać jak najwięcej wiedzy. Już wiedzą, jak przygotować pszczoły do zimy i jak je nakarmić.

Po zakończeniu szkolenia uczestnicy otrzymają dwa zasiedlone pszczołami ule wielkopolskie, ul zapasowy oraz podstawowy sprzęt pszczelarski. Uczestnicy warsztatów zobowiązali się, by przez co najmniej 3 lata dbać o powierzone im pszczoły.

– Cieszę się, że Pomorskie Centrum Pszczelarstwa spełnia nadzieje, które w nim pokładano – mówi Aleksander Mach, Dyrektor PODR. – Zmodernizowana pasieka w Lubaniu służy celom edukacyjnym, a specjalnie przygotowana ścieżka przekonuje najmłodszych, że pszczół nie należy kojarzyć jedynie z bolesnymi użądleniami. Jeżeli się ich nie drażni, okazują się nie tylko niegroźne, ale i bardzo pożyteczne. Ci troszkę starsi w Lubaniu uczą się, jak założyć własną pasiekę i jak o nią dbać. Plany mamy ambitne – w Lubaniu w niedalekiej przyszłości mają zadomowić się stare rasy pszczół, a ich życie będzie można podglądać w internecie.

Szkolenie zorganizowano w ramach zadania „Chrońmy jeziora i pszczoły – szkolenia dla rolników”, które zrealizował Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, a dofinansował go Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę