Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rybie mięso świni

2 grudnia 2003

Żadnych większych nieprawidłowości nie wykryli w ubojniach regionu powiatowi lekarze weterynarii, którzy kontrolowali rzeźnie na polecenie głównego lekarza weterynarii po emisji kontrowersyjnego filmu, nakręconego przez Animalsów w ubojni w Żelistrzewie.

W woj. kujawsko-pomorskim działają 123 ubojnie (w tym 29 prowadzi ubój bydła). W kategorii A (spełniają wszystkie unijne wymagania) jest tylko jeden zakład - Viando w Radojewicach. W kategorii B1 (muszą się przystosować do wymogów unijnych najpóźniej do dnia akcesji) znalazły się 62 rzeźnie, w kategorii B2 (okres przejściowy do końca 2006 r.) - 4 zakłady, a unijnych wymagań nie spełnia i prawdopodobnie nie będzie spełniać aż 56 ubojni. 

Kilku właścicieli ubojni z kategorii C buduje nowe zakłady, dlatego już nie inwestują w stare obiekty – wyjaśnia Bogumiła Mikołajczak, kujawsko-pomorski wojewódzki lekarz weterynarii. – Ale większa część rzeźni z kategorii C zostanie w momencie akcesji zamknięta. Nie będą mogły prowadzić uboju zwierząt, zostaną prawdopodobnie przy przetwórstwie mięsa. 

Zakłady z kategorii C nie spełniają unijnych wymagań przede wszystkim w kwestii oddzielenia stref. Zwierzęta czekające na ubój widzą i słyszą, jak ogłuszane są inne. Mają też nieodpowiednie wyposażenie i technologie. Bogumiła Mikołajczak zapewnia jednak, że pod względem sanitarnym nie można im niczego zarzucić. Jej zdaniem lekarze weterynarii kontrolują każdy ubój i nie zauważyli żadnych nieprawidłowości. Kontrolujemy na bieżąco dostosowywanie się zakładów do wymogów Unii – potwierdza Konstanty Klusek z Wojewódzkiej Inspekcji Weterynaryjnej w Bydgoszczy. – Są też kontrole unijne. 
Lekarze weterynarii twierdzą, że nie tylko im, ale też właścicielom rzeźni zależy na niwelowaniu stresu zabijanych zwierząt, ze względów ekonomicznych. Mięso zwierzęcia niewłaściwie ogłuszonego ma gorszą jakość: krwawe wylewy, czy tak zwane rybie, białe mięso – dodaje doktor Klusek. – Nie nadaje się do sprzedaży, ani do przerobu.


POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę