Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

QMP da pieniądze

26 czerwca 2009
Jest szansa na uzyskanie pieniędzy - dotacji dla rolników - hodowców bydła mięsnego i zakładów mięsnych na chów i przetwórstwo wołowiny najwyższej, delikatesowej jakości oświadczył Jerzy Wierzbicki - prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego na konferencji "System QMP - drogą do zwiększenia wartości dodanej", zorganizowanej 25 czerwca w gmachu ministerstwa rolnictwa . W ciągu kilku najbliższych dni tak zwany Komitet Monitorujący ma złożyć w tej sprawie wniosek do Komisji Europejskiej, by polscy hodowcy i zakłady uzyskały dotacje na rozwój produkcji wołowiny najwyższej jakości.

Co oznacza tajemniczo brzmiący skrót QMP? Okazuje się, że Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego (PZPBM ) przy współpracy z praktykami i naukowcami ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z Olsztyna opracowało i wdrożyło system produkcji wołowiny wysokiej jakości Quality Meat Program (QMP). W tym celu SGGW, UWM oraz PZPBM utworzyły konsorcjum naukowo - przemysłowe, którego efektem ma być wdrożenie do praktyki osiągnięć naukowych zmierzających do poprawy jakości krajowej wołowiny.

W jaki sposób i z jakich źródeł udzielane będą zainteresowanym dotacje? Przez wpisanie przygotowanego systemu QMP do unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Zakłady będą mogły otrzymać dotacje na sfinansowanie miedzy innymi udziałów w międzynarodowych targach i inne działania promocyjne. To wzmocni jednocześnie marketing ubojni i zakładów rozbioru wołowiny, bo wysokość dofinansowania sięgnie aż 70% tak zwanych kosztów kwalifikowanych. System jakości wołowiny QMP jest nowym krajowym systemem jakości żywności, wdrożonym przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, który daje sprzedawcom detalicznym i konsumentom gwarancję i podstawę do większego zaufania wobec jakości polskiej wołowiny. Właściwości wołowiny QMP, takie jak np. kruchość i soczystość, w wysokim stopniu spełniają oczekiwania konsumentów. Wołowina ze znakiem "System QMP", w przyszłości, to światowa jakość za polską, czyli na światowym a przede wszystkim europejskim rynku cenę.

System QMP może doprowadzić do znacznego zwiększenia produkcji wołowiny najwyższej jakości w Polsce. Zakłada się, że do 2012 roku produkcja mięsa wołowego o tej jakości osiągnie 30 tys. ton. Statystyki podają, że w 2008 roku Polak spożywał rocznie ok. 4 kg wołowiny. Dla porównania, w 2007 r. w Unii Europejskiej średnie spożycie mięsa wołowego wynosiło 17 kg na osobę (takie spożycie wołowiny w Polsce było w 1989 r.). Aby zwiększyć produkcję wołowiny najwyższej jakości do 30 tys. ton rocznie (przyrost wartości rynku o ok. 600 mln zł), wystarczy doprowadzić do wzrostu konsumpcji takiej wołowiny o 0,8 kg na osobę.

System QMP jest systemem jakości żywności otwartym na wszystkich producentów bydła, wytwórców pasz, przewoźników żywca oraz przetwórców mięsa, którzy poddają się kontroli niezależnej jednostki certyfikującej akredytowanej na zgodność z normą PN-EN 45011 i uzyskujących certyfikat zgodności QMP. Wołowina oznaczona wspólnym znakiem towarowym gwarancyjnym "System QMP" jest produkowana w zaprojektowanym procesie w gospodarstwie, w wytwórni pasz, w transporcie i w ubojni, w taki sposób aby zapewnić wyższą soczystość i kruchość mięsa, znacznie przekraczającą standardy jakości handlowej powszechnie stosowane na polskim rynku. System gwarantuje produkcję wołowiny naturalnie kruchej z wyłączeniem pasz GMO. Na bazie tego systemu są i będą rozwijane lokalne oraz regionalne systemy produkcji wołowiny wysokiej jakości np. Wołowina z Warmii i Mazur, Wołowina z Łąk Nadbużańskich, czy Wołowina z Mazowsza.

Już w październiku 2008 roku minister rolnictwa - Marek Sawicki uznał system QMP za krajowy system jakości żywności spełniający warunki dla udzielenia wsparcia w ramach PROW 2007-2013. System QMP jest pierwszym uznanym systemem w branży mięsnej, drugim krajowym  systemem opracowanym przez organizacje samorządu gospodarczego oraz trzecim krajowym systemem jakości żywności po "Integrowanej Produkcji" oraz "Jakość i Tradycja". Nowe standardy jakości są wprowadzane, aby ułatwić rozpoznawanie na półkach sklepowych wołowiny oznakowanej logiem QMP. Dzięki temu konsumenci będą mieć pewność i zaufanie, że wszystkie produkty noszące takie oznaczenia spełniły surowe kryteria jakości i podlegają łatwej identyfikacji. Identyfikowalność produktu jest już obowiązującym standardem w sprzedaży detalicznej w wielu krajach UE: Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech, Danii, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, Szwecji, Finlandii. Poza spełnieniem kryteriów wynikających ze standardów jakości mięsa, jest tu także w pełni jawny i kontrolowany łańcuch od wytwórcy, przez ubój, aż po lady w sklepach. Jest to dobrowolny program wprowadzający standardy odnośnie chowu zwierząt, żywienia, transportu oraz produkcji mięsa.

POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę