Jest szansa na uzyskanie pieniędzy - dotacji dla rolników - hodowców bydła mięsnego i zakładów mięsnych na chów i przetwórstwo wołowiny najwyższej, delikatesowej jakości oświadczył Jerzy Wierzbicki - prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego na konferencji "System QMP - drogą do zwiększenia wartości dodanej", zorganizowanej 25 czerwca w gmachu ministerstwa rolnictwa . W ciągu kilku najbliższych dni tak zwany Komitet Monitorujący ma złożyć w tej sprawie wniosek do Komisji Europejskiej, by polscy hodowcy i zakłady uzyskały dotacje na rozwój produkcji wołowiny najwyższej jakości.
Co oznacza tajemniczo brzmiący skrót QMP? Okazuje się, że Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego (PZPBM ) przy współpracy z praktykami i naukowcami ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z Olsztyna opracowało i wdrożyło system produkcji wołowiny wysokiej jakości Quality Meat Program (QMP). W tym celu SGGW, UWM oraz PZPBM utworzyły konsorcjum naukowo - przemysłowe, którego efektem ma być wdrożenie do praktyki osiągnięć naukowych zmierzających do poprawy jakości krajowej wołowiny.
W jaki sposób i z jakich źródeł udzielane będą zainteresowanym dotacje? Przez wpisanie przygotowanego systemu QMP do unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Zakłady będą mogły otrzymać dotacje na sfinansowanie miedzy innymi udziałów w międzynarodowych targach i inne działania promocyjne. To wzmocni jednocześnie marketing ubojni i zakładów rozbioru wołowiny, bo wysokość dofinansowania sięgnie aż 70% tak zwanych kosztów kwalifikowanych. System jakości wołowiny QMP jest nowym krajowym systemem jakości żywności, wdrożonym przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, który daje sprzedawcom detalicznym i konsumentom gwarancję i podstawę do większego zaufania wobec jakości polskiej wołowiny. Właściwości wołowiny QMP, takie jak np. kruchość i soczystość, w wysokim stopniu spełniają oczekiwania konsumentów. Wołowina ze znakiem "System QMP", w przyszłości, to światowa jakość za polską, czyli na światowym a przede wszystkim europejskim rynku cenę.
System QMP może doprowadzić do znacznego zwiększenia produkcji wołowiny najwyższej jakości w Polsce. Zakłada się, że do 2012 roku produkcja mięsa wołowego o tej jakości osiągnie 30 tys. ton. Statystyki podają, że w 2008 roku Polak spożywał rocznie ok. 4 kg wołowiny. Dla porównania, w 2007 r. w Unii Europejskiej średnie spożycie mięsa wołowego wynosiło 17 kg na osobę (takie spożycie wołowiny w Polsce było w 1989 r.). Aby zwiększyć produkcję wołowiny najwyższej jakości do 30 tys. ton rocznie (przyrost wartości rynku o ok. 600 mln zł), wystarczy doprowadzić do wzrostu konsumpcji takiej wołowiny o 0,8 kg na osobę.
System QMP jest systemem jakości żywności otwartym na wszystkich producentów bydła, wytwórców pasz, przewoźników żywca oraz przetwórców mięsa, którzy poddają się kontroli niezależnej jednostki certyfikującej akredytowanej na zgodność z normą PN-EN 45011 i uzyskujących certyfikat zgodności QMP. Wołowina oznaczona wspólnym znakiem towarowym gwarancyjnym "System QMP" jest produkowana w zaprojektowanym procesie w gospodarstwie, w wytwórni pasz, w transporcie i w ubojni, w taki sposób aby zapewnić wyższą soczystość i kruchość mięsa, znacznie przekraczającą standardy jakości handlowej powszechnie stosowane na polskim rynku. System gwarantuje produkcję wołowiny naturalnie kruchej z wyłączeniem pasz GMO. Na bazie tego systemu są i będą rozwijane lokalne oraz regionalne systemy produkcji wołowiny wysokiej jakości np. Wołowina z Warmii i Mazur, Wołowina z Łąk Nadbużańskich, czy Wołowina z Mazowsza.
Już w październiku 2008 roku minister rolnictwa - Marek Sawicki uznał system QMP za krajowy system jakości żywności spełniający warunki dla udzielenia wsparcia w ramach PROW 2007-2013. System QMP jest pierwszym uznanym systemem w branży mięsnej, drugim krajowym systemem opracowanym przez organizacje samorządu gospodarczego oraz trzecim krajowym systemem jakości żywności po "Integrowanej Produkcji" oraz "Jakość i Tradycja". Nowe standardy jakości są wprowadzane, aby ułatwić rozpoznawanie na półkach sklepowych wołowiny oznakowanej logiem QMP. Dzięki temu konsumenci będą mieć pewność i zaufanie, że wszystkie produkty noszące takie oznaczenia spełniły surowe kryteria jakości i podlegają łatwej identyfikacji. Identyfikowalność produktu jest już obowiązującym standardem w sprzedaży detalicznej w wielu krajach UE: Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech, Danii, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, Szwecji, Finlandii. Poza spełnieniem kryteriów wynikających ze standardów jakości mięsa, jest tu także w pełni jawny i kontrolowany łańcuch od wytwórcy, przez ubój, aż po lady w sklepach. Jest to dobrowolny program wprowadzający standardy odnośnie chowu zwierząt, żywienia, transportu oraz produkcji mięsa.
7938988
1