Stowarzyszenie „Między Prosną a Wartą” – Lokalna Grupa Działania, działająca w woj. łodzkim, w ramach Pilotażowego Programu LEADER+ promuje gospodarstwa zajmujące się hodowlą trzody chlewnej oraz wyroby produkowane z mięsa o wysokich wyróżnikach jakościowych i technologicznych, pochodzącego z tych hodowli.
Stowarzyszenie działa w województwie łódzkim, na obszarze powiatu wieruszowskiego oraz gmin Klonowa i Złoczew w powiecie sieradzkim.
- Obszar ten jest jednym z największych w Polsce skupisk producentów trzody chlewnej. Mimo, że obsada trzody w przeliczeniu na 100 ha jest tu jedna z wyższych w Polsce, nie ma tu olbrzymich, groźnych dla środowiska naturalnego tuczarni przemysłowych. Hodowla oparta jest na rodzinnych fermach ściśle związanych z indywidualnymi gospodarstwami rolnymi, w których uprawa ziemi ma na celu dostarczanie wysokiej jakości pasz naturalnych na potrzeby hodowanych świń. Są to w większości bardzo nowoczesne gospodarstwa wyspecjalizowane w hodowli trzody, gdzie na jeden cykl produkcyjny hoduje się od kilkunastu do ok. 1500 tuczników. Wysoka jakość i warunki hodowli, dbałość o zachowanie czystości środowiska naturalnego oraz stosowanie wysokiej jakości pasz produkowanych z własnych zbóż, wg własnych, często zachowywanych w ścisłej rodzinnej tajemnicy receptur powoduje, że mięso wieprzowe wyprodukowane na tym obszarze jest wysokiej jakości mikrobiologicznej, technologicznej oraz o wysokiej zdrowotności i o wyjątkowych walorach smakowych po przetworzeniu, co jest wyczuwalne nawet przez mniej wytrawnych smakoszy. Jedna z tajemnic sukcesu tkwi w czystym środowisku naturalnym Obszaru Chronionego Krajobrazu doliny Prosny. Czyste środowisko umożliwia sporządzanie pasz roślinnych, dzięki którym możliwe jest uzyskanie wysokiej jakości mięsa – mówi Ewa Grela, prezes Stowarzyszenia ,,Między Prosną a Wartą”.
Stowarzyszenie postawiło sobie za cel, aby w porozumieniu z hodowcami i przetwórcami normy hodowli ująć w pewne ramy zmierzające do utrzymania i podnoszenia wysokiej jakości uzyskiwanego mięsa wieprzowego, a następnie do produkcji przetworów z tego o wyjątkowych walorach mięsa. Dobrowolne przystąpienie do programu i spełnianie przyjętych norm potwierdzane jest nadaniem gospodarstwu certyfikatu jakości „Między Prosną a Wartą”. Certyfikat ten jest swego rodzaju lokalnym znakiem jakości.
Podobne certyfikaty przyznawane są zakładom przetwórczym dla tych wyrobów, które są wykonane z mięsa pochodzącego z gospodarstw posiadających taki certyfikat lub są lokalną specjalnością charakterystyczną dla obszaru „Między Prosną a Wartą”.
Stowarzyszenie promuje zarówno gospodarstwa hodowlane jak i zakłady przetwórstwa mięsnego, a ponadto stara się ułatwiać obrót mięsem wieprzowym poprzez organizację wirtualnego magazynu, poprzez który rolnicy mogą sprzedawać tuczniki.
5805858
1