Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Posłowie przeciw zanieczyszczaniu środowiska przez fermy trzody chlewnej

19 stycznia 2005

Uniemożliwienie zanieczyszczania środowiska przez fermy trzody chlewnej oraz dostosowanie krajowych regulacji prawnych do przepisów prawa unijnego to główne powody nowelizacji ustawy o nawozach i nawożeniu. Rządowy projekt ustawy po rozpatrzeniu przez komisję rolnictwa został skierowany we wtorek do drugiego czytania.

Najwięcej dyskusji podczas obrad sejmowej komisji rolnictwa wzbudziła propozycja przepisu dotyczącego przechowywania gnojówki i gnojowicy. Posłowie wprowadzili poprawkę, która obliguje wielkie tuczarnie świń do posiadania szczelnych zbiorników przykrytych szczelną stałą płytą z otworami wentylacyjnymi.

Nałożenie takich wymogów ma na celu uniemożliwienie zanieczyszczania środowiska przez fermy świń, zwłaszcza należące do amerykańskiego koncernu Smithfield.

W opinii posłów, fermy te nie przestrzegają polskich przepisów. Ograniczenie zanieczyszczeń jest tym ważniejsze, że fermy te znajdują się w większości na terenach atrakcyjnych turystycznie, np. w pobliżu jezior mazurskich.

Posłowie są zadania, że sankcją na nieposiadanie takich zbiorników, bądź nie przestrzeganie innych przepisów związanych z ochroną środowiska, powinno być zamykanie ferm przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska, a nie tylko nakładanie mandatów.

Nowelizacja ustawy ma także na celu zmianę nomenklatury towarowej na obowiązującą w Unii oraz zmianę definicji pojęcia "wprowadzenia do obrotu".

Po przystąpieniu Polski do Unii inne znaczenie ma słowo "importer", które teraz odnosi się tylko do osób sprowadzających nawozy z krajów trzecich. Niezbędne stało się umożliwienie wprowadzenia nawozów do obrotu wewnątrz Unii przez osobę inną niż producent i importer - napisano w rządowym uzasadnieniu do zmian w ustawie.

Ponadto projekt ustawy przewiduje opracowanie planów nawożenia gleb w oparciu o badanie gleb, roślin i nawozów oraz sporządzenia bilansu azotów. W związku z tym minister rolnictwa ma obowiązek określenia na terenie całego kraju jednolitych opłat za wykonywane w tym zakresie badania i doradztwo.

Opłaty za prowadzoną przez okręgowe stacje chemiczno-rolnicze agrochemiczną obsługę rolnictwa pozostaną na dotychczasowym poziomie i stanowią dochód państwa. W 2004 roku dochody budżetowe z tego tytułu zaplanowane były na 7,142 mln zł.

Znowelizowana ustawa wejdzie w życie w 14 dni od ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów o przechowywaniu gnojówki w szczelnych zbiornikach, który zacznie obowiązywać od 1 maja 2005 roku.


POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę