Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Owce 2007

3 stycznia 2008
Przyjrzyjmy się jeszcze jak wygląda sytuacja u samych hodowców. W województwach: opolskim, dolnośląskim i śląskim zostało ich zaledwie 150. A ponieważ wciąż rosną koszty, wielu myśli o zakończeniu produkcji.

Duże partie jagniąt zwykle wysyłane są za granicę przed Świętami, ale w tym roku hodowcy sprzedali tylko 300 sztuk z powodu opóźnionych wykotów. Ceny też nie zadowalają: pomimo wzrostu kosztów są podobne do tych sprzed kilku lat.

Wiesław Rempalski - Regionalny Związek Hodowców Owiec i Kóz w Opolu: sztuka ta, która osiąga wagę 25 kilogramów kosztuje w granicach 170 złotych. Natomiast te 30 kilogramowe w granicach 200 złotych. Także nie są to ceny bardzo złe ale i nie rewelacyjne.

Kiedy przed rokiem wstrzymano krajowe dotacje do produkcji owczarskiej sytuacja stała się fatalna.

Dorota Bielawa – Dyrektor Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Opolu: martwi nas bardzo utrata kontaktu ze stadem poziomu użytkowego. Jest to spowodowane tym, ze stada te zostały już całkowicie pozbawione jakichkolwiek dopłat krajowych. I z powodów finansowych zrezygnowały z naszego nadzoru zootechnicznego.

Dawniej weterynarz dwa razy do roku wizytował stada. Teraz jest zupełnie inaczej.

Władysław Obrzut – Prezes Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Opolu: jeżeli były pasożyty, to dawali środki do odkażania stada. I te stada były zdrowe. Dziś te stada są zarobaczone.

Nie ma co zrobić z wełną. w kraju nikt jej nie chce kupować. Przed rokiem za wełnę merynosową płacono najwyżej 3 zł za kilogram. Hodowcy nie spodziewają się poprawy sytuacji.

Jan Spik – hodowca z Opola: skupują skóry, skupują wełny, matki stare, jagnięta lekkie, jagnięta ciężkie. Oferty w każdej gazecie. A u nas nic nie ma. Nic. I u nas się nic w owczarstwie nie dzieje.

Potwierdzają to irlandzcy rolnicy.

Eamon Meade – Prezes Stowarzyszenia Irlandzkich Farmerów: rok 2007 był dobry dla irlandzkich hodowców. Anglia została zastopowana w produkcji owiec, dlatego teraz my eksportujemy zwierzęta do Francji, a rzeźnicy płacą więcej za żywiec.

Opolscy restauratorzy zainteresowani są kupnem jagnięciny, a hodowcy chętnie by ją sprzedawali. Ale niestety najbliższy zakład, w którym można ubić zwierzęta jest w Małopolsce.

POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę