Wspólna polityka zakłada wprowadzenie obowiązku wzajemnej zgodności (cross-compliance) od bieżącego roku. Oznacza to konieczność dostosowania gospodarstw rolnych do wymagań dobrostanu zwierząt.
O czym warto pamiętać?
Na przykład o zakazie wiązania cieląt i zakładania im kagańców. Przy grupowym utrzymywaniu cieląt dopuszczalne jest jedynie wiązanie cieląt na okres nie dłuższy niż jedna godzina i to tylko na czas pojenia mlekiem lub preparatami mlekozastepczymi. Minimalne powierzchnie przeznaczone dla cieląt w przypadku grupowego utrzymywania zwierząt w ilości do 6 sztuk powinny wynosić odpowiednio do masy ciała:
W przypadku indywidualnego utrzymywania cieląt w izolatkach minimalne wymiary kojca powinny wynosić;
Minimalne, nieograniczone żadnymi przeszkodami (np. korytami, wiadrami do pojenia, otworami ściekowymi itp.) powierzchnie ma zapewnić swobodę poruszania się cieląt, a zwłaszcza swobodnego kładzenia i wstawania, odpoczynku i oczyszczania siebie. W przypadku stwierdzenia nadmiernego zagęszczenia cieląt utrzymywanych w systemie grupowym, bądź ograniczonej powierzchni dla cieląt utrzymywanych pojedynczo nie zapewniającej swobody poruszania się hodowcy mnoga się spodziewać, że kontrolujący mogą mieć zasadne uwagi. Warto pamiętać, że rolnika utrzymującego cielęta oprócz dyrektywy o minimalnych warunkach ochrony cieląt (dyrektywa Rady 91/629 WE) obowiązuje również dyrektywa o ochronie zwierząt hodowlanych (98/58 WE). Wiele wymogów tej dyrektywy jest wspólnych z dyrektywa “cielęcą”, jednak niektóre pojawiają się tylko w niej.