Ptak_Waw_CTR_2024

Nowelizacja ustawy o paszach - pilna i potrzebna

16 kwietnia 2008
Cztery izby skupiające polskich producentów zbóż, pasz i mięsa – Izba Gospodarcze Handlowców, Przetwórców Zbóż i Producentów Pasz, Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS, Polski Związek Producentów Pasz – skierowały do Marszałka Sejmu RP Bronisława Komorowskiego pismo w sprawie potraktowania rządowego projektu nowelizacji ustawy o paszach jako pilnego.

W opinii przedsiębiorców, jeśli 12 sierpnia 2008 r. wejdzie w życie zakaz importu i stosowania w Polsce pasz genetycznie modyfikowanych, będzie to oznaczać upadek polskich producentów. Państwo polskie naraża się zaś na nałożenie wysokich kar na wniosek Komisji Europejskiej, jako że uchwalone regulacje są sprzeczne z prawem wspólnotowym.

A oto treść tego listu:

Szanowny Panie Marszałku,

W imieniu organizacji reprezentujących polskich hodowców zwierząt, producentów mięsa i pasz zwracamy się do Pana Marszałka o pomoc w sprawie, która ma fundamentalne znaczenie dla przyszłości polskiego rolnictwa.

Zgodnie z ustawą o paszach, przyjętą przez Sejm V kadencji, 12 sierpnia 2008 r. ma wejść w życie całkowity zakaz importu i stosowania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej pasz opartych na roślinach genetycznie modyfikowanych. Pasze sporządzane w oparciu o modyfikowaną śrutę sojową są od dawna stosowane nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Żadne badania nie wykazały ich szkodliwości; nie można w żaden sposób traktować ich jako pasz gorszych od opartych na roślinach niemodyfikowanych. Są za to tańsze i pozwalają na opłacalną produkcję mięsa.

Obecnie ponad 90 procent pasz stosowanych przez polskich producentów zawiera składniki modyfikowane genetycznie. Wejście w życie wspomnianej regulacji spowoduje, że produkcja mięsa w naszym kraju stanie się o wiele droższa. W konsekwencji polscy producenci staną przed groźbą upadłości, a do polskich sklepów trafi mięso z zagranicy – droższe od krajowego, ale pochodzące ze zwierząt skarmianych paszą z GMO.

Co istotne, wprowadzona do ustawy o paszach regulacja jest sprzeczna z prawem unijnym, co podkreślała już Komisja Europejska. Jak wynika z informacji, którymi dysponuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w przypadku utrzymania zakazu, Komisja Europejska najprawdopodobniej skieruje pozew przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. W opinii prawników Trybunał przyzna rację Komisji i nakaże Polsce uchylenie kontrowersyjnego przepisu. Niewykonanie przez Polskę tego wyroku będzie skutkować nałożeniem ryczałtu, wynoszącego co najmniej 3 610 000 EUR i tzw. kary okresowej, w przypadku naszego kraju wynoszącej od 4 300 do 260 000 EUR za każdy dzień zwłoki w dostosowaniu prawa do wymogów unijnych.

Obecny Minister Rolnictwa przygotował projekt ustawy nowelizacyjnej, zgodnie z którym wejście w życie zakazu stosowania pasz opartych o modyfikowane surowce ma zostać przedłużone do końca 2011 r. Nie jest to rozwiązanie, które satysfakcjonuje polskich producentów i dalej nie będzie zgodne z prawem Unii Europejskiej.

Gdyby jednak w czasie prac nad projektem w parlamencie nie było większości dla zmiany poprawki Rządu i wykreślenia zakazu z ustawy, to proponowane przedłużenie moratorium do końca 2011 roku jest kompromisem, który może oddalić groźbę upadku polskiej hodowli, a także pozwoli na rzeczową dyskusję na temat GMO. W tej chwili nie ma już niestety czasu na taką debatę: liczy się zapobieżenie katastrofie, która może dotknąć setki tysięcy producentów. Według posiadanych przez nas informacji, projekt nowelizacji znajduje się obecnie w konsultacjach międzyresortowych. Jeżeli prace na szczeblu rządowym przebiegną bez przeszkód,  powinien w ciągu kilku tygodni znaleźć się w Sejmie.

Panie Marszałku,

W imieniu setek tysięcy polskich producentów i ich rodzin zwracamy się do Pana z prośbą o potraktowanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o paszach jako nadzwyczaj pilnego. Pozostało bardzo niewiele czasu, a zdajemy sobie sprawę, jak czasochłonny jest proces legislacyjny. Jak dotąd, większość klubów poselskich zadeklarowało poparcie dla przygotowywanej nowelizacji. Sądzimy, że dobra wola i autorytet Pana Marszałka pozwolą, by Sejm bez zbędnej zwłoki przyjął projekt, od którego zależy byt polskich producentów.


                                                                                                Z wyrazami szacunku,

                                                                                                w imieniu w/w organizacji
                                                                                                Maciej Tomaszewicz
                                                                                                Sekretarz Generalny
                                                                                                Izby Zbożowo-Paszowej

POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę