Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Niestabilny rynek mięsa

11 lutego 2004

Niestabilność naszego rynku już dawno przestała kogokolwiek dziwić ,przyzwyczailiśmy się do nieprzewidywalności i huśtawek cenowych . Ostatnie tygodnie tylko utwierdziły nas w przekonaniu że polski rynek mięsny jest mocno rozchwiany a handel na nim to ciągłe balansowanie na krawędzi.

Odczuli to zwłaszcza producenci wieprzowiny borykający się z poważną nadprodukcją i gwałtownym spadkiem popytu a co za tym idzie cen. Ceny pełnych półtusz chłodzonych, w zależności od klasy ukształtowały się na poziomie od 4,30 za kl. R do 4,60 za kl. E, U.

Zainteresowanie jednakże bardziej niż umiarkowane a oczekiwania cenowe kupujących średnio o 0,20 zł/kg niższe. Paradoksalnie ceny pasz sukcesywnie rosną. Jeszcze gorzej wygląda rynek elementów mięsnych, szczególnie tych szlachetnych.

Problematyczna staje się sprzedaż po rozsądnej cenie szynki, łopatki b/k czy karczku b/k. (zdesperowani oferuję go nawet za 7,60 zł/kg przy średniej krajowej 9,00 zł/kg). Nie brakuje również boczku z żeberkami, wąsko lub szerokociętego, ze skórą lub bez - parametry jakościowe i ceny wg życzeń ( od 3,10 zł/kg w górę) czy mięs drobnych.

Szczególnie często w ofertach sprzedaży pojawia się dwójka 50/50, średnio 2,80 zł/kg Pojawiające się sporadycznie zapytanie dotyczą przede wszystkim elementów tradycyjnie będących przedmiotem handlu z rynkami wschodnimi a więc słoniny, podgardla, tłuszczy, skórek i nóżek.

O ile nie ma problemów ( za wyjątkiem nóżek) z zakupem towaru w partiach 20 -to tonowych o tyle kłopotliwe staje się ustalenie finalnej ceny. Sprzedający nie może skalkulować ceny poniżej kosztów własnych, kupujący z tych samych powodów nie może jej podnieść.

Odzwierciedleniem stanu rzeczy jest zapis ofert na internetowej giełdzie towarowej Netbrokers. W dziale wieprzowiny złożonych jest nie licząc wyrobów wędliniarskich średnio 500 ofert z czego tylko 10%-15% to oferty zakupu. Zdecydowanie dynamiczniej wygląda obrót w eksporcie.

Na odbywających się wtorkowych aukcjach na półtusze z zapasów ARR z przeznaczeniem na eksport w formie nieprzetworzonej panuje ożywienie. Od dłuższego już czasu schodzi 100 % wystawianego towaru a na ostatnich przetargach licytowano znacznie powyżej ceny wywoławczej. W pierwszym tygodniu lutego średnia cena zakupu wyniosła 3,70 zl/kg

Mianem "szaleństwa" określają producenci i handlujący to co dzieje się na krajowym rynku wołowiny. Mimo wykrytych kolejnych przypadków BSE popyt i ceny ciągle rosną.

Jeszcze na początku stycznia bez problemów można było nabyć ćwierci chłodzone z bydła dorosłego w granicach 3,80-3,90 zł/kg. Na dzień dzisiejszy obowiązującą ceną jest 4,40 zł/kg a co gorsza nie otrzymamy żadnej gwarancji realizacji zamówienia.

Wszystkiemu winne spadające pogłowie i ... chłonny jak gąbka rynek ukraiński. Każdy kto może pozwolić sobie na mniej sformalizowany handel na pniu sprzeda najstarszą nawet krowę. Równie atrakcyjnym i pożądanym towarem jest mięso drobne kl. II , najchętniej na poziomie 5,00 zł/kg.

Na innych zasadach ale nie mniej opłacalnie zawierają transakcje ubojnie posiadające uprawnienia na rynki UE. Zainteresowanie polską wołowiną póki co jest znaczne a ceny korzystne.

Po alarmujących doniesieniach o panoszącej się w Azji epidemii ptasiej grypy, krajowi producenci drobiu potwierdzają ,że otrzymują coraz więcej zapytań z państw członkowskich UE. Rynek błyskawicznie zareagował zwyżką cen. Za tuszkę z kurczaka trzeba zapłacić w tym tygodniu ok. 4,40 zł/kg to jest 0,80 zł drożej w porównaniu z cenami styczniowymi.

Mimo to na rynkach europejskich nadal możemy być konkurencyjni. Wypada mieć nadzieje, że po "rewelacjach" holenderskiego przewodniczącego Stowarzyszenia Przemysłu Przetwórców Mięsa Drobiowego potencjalni kontrahenci nie poprzestaną na zapytaniach.


POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę