Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

„Nasza strategia okazała się skuteczna”

8 lipca 2015
„Nasza strategia okazała się skuteczna” – tak minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki skomentował raport Najwyższej Izby Kontroli, który ocenił dotychczasową walkę z afrykańskim pomorem świń.

Jak wynika z posumowania wyników tej  kontroli, w ocenie NIK, działania organów państwa podejmowane w celu zabezpieczenia Polski przed wystąpieniem ASF, ostatecznie zmniejszyły ryzyko rozprzestrzeniania się tej choroby. Stwierdzono także, że prowadzone przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi działania dla zabezpieczenia Polski przed wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń były zgodne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Wydano stosowne przepisy umożliwiające wdrożenie monitorowania sytuacji epizootycznej oraz zapewniono środki finansowe na jej realizację. Należy także podkreślić, że w wyniku przeprowadzonej kontroli, NIK ostatecznie nie sformułowała żadnych wniosków w odniesieniu do kwestii pozostających w kompetencji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Początkowe decyzje o wprowadzeniu szeregu zakazów, nakazów i ograniczeń, w związku z wystąpieniem na terytorium Polski pierwszego przypadku ASF zostały podjęte w oparciu o sugestie ówczesnego Głównego Lekarza Weterynarii, mając na względzie niestabilną sytuację epizootyczną na co wskazywał fakt stwierdzenia w niedługim czasie drugiego przypadku ASF u dzika. Brano też pod uwagę  konieczność zabezpieczenia gospodarstw przed ewentualnym zawleczenia wirusa, a także ryzyko jego przeniesienia na pozostałe regiony Polski, gdzie zagęszczenie świń było zdecydowanie większe,  co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do znacznie poważniejszych skutków.

Równolegle podjęte zostały także działania w celu ustalenia rozmiaru występowania choroby w populacji dzików. Wyniki przeprowadzonych dochodzeń epizootycznych nie wskazywały na to, że doszło do cyrkulacji wirusa ASF w populacji dzików na terytorium Polski, w związku z czym możliwe stało się stopniowe łagodzenie niektórych zakazów, nakazów i ograniczeń weterynaryjnych.

Obecna sytuacja epizootyczna w zakresie ASF na terytorium Polski wyraźnie pokazuje,że przyjęta strategia okazała się skuteczna. Dzięki działaniom MRiRW, Inspekcji Weterynaryjnej, jak i innych zaangażowanych w zwalczanie ASF służb, instytucji i organizacji oraz producentów rolnych, dotychczas udało się ograniczyć występowanie tej choroby jedynie do części województwa podlaskiego.  Tym samym można wysnuć wniosek, że stopień rozprzestrzeniania się  choroby pozostaje niezmieniony, a sam wirus nie wykazuje tendencji do dynamicznego szerzenia się.

W celu utrzymania tej tendencji szczególnie istotne jest odpowiedzialne postępowanie przy prowadzaniu hodowli i ścisłe przestrzeganie przez wszystkich rolników utrzymujących świnie, w tym  tych, którzy nie prowadzą regularnej produkcji, a utrzymują świnie głównie z przeznaczeniem na własne potrzeby, zasad biobezpieczeństwa. Tylko takie postępowanie oraz dalsza ścisła współpraca wszystkich zaangażowanych podmiotów, w tym organów rządowych, samorządowych, organizacji społecznych i rolników może zapewnić sukces w walce z tą groźną z ekonomicznego punktu widzenia chorobą zakaźną zwierząt oraz zapobiec szerzeniu się ASF na świnie utrzymywane w gospodarstwach.

„Zwracam się jednocześnie do wszystkich mediów z apelem o pomoc w walce z ASF. Proszę o upowszechnianie wiedzy na temat zasad bioasekuracji wśród rolników. Tylko ich restrykcyjne przestrzeganie zagwarantuje nam sukces w walce z wirusem” – dodał minister rolnictwa Marek Sawicki.



POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę