aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Mniej trzody chlewnej

11 września 2003

Powoli zmniejsza się pogłowie trzody chlewnej. Rolnicy ograniczają chów świń, ponieważ od dłuższego czasu utrzymują się niskie ceny żywca wieprzowego. Na opłacalność produkcji trzody chlewnej ma też wpływ wzrost cen zbóż i ziemniaków.

W lipcu pogłowie trzody chlewnej wynosiło 18,6 mln sztuk. Było więc o 0,5 proc. niższe od stanu notowanego przed rokiem – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Stan i struktura pogłowia trzody chlewnej w końcu lipca tego roku na tle liczebności stada i jego struktury w analogicznym okresie roku ubiegłego, a także w porównaniu ze stanami stada trzody w końcu listopada ub.r oraz w końcu marca br., wskazują na odwrócenie dotychczasowego wzrostowego trendu w chowie świń – oceniają analitycy GUS. Na obecną sytuację w tym segmencie produkcji rolnej miały wpływ niekorzystne uwarunkowania ekonomiczne. Utrzymują się bowiem niskie ceny żywca wieprzowego wynikające z dużej jego podaży. Równocześnie w magazynach są nadal bardzo duże zapasy wieprzowiny.
W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku skupiono 1091,9 tys. ton żywca wieprzowego – aż o prawie 23 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Natomiast ceny żywca wieprzowego, zarówno w skupie, jak i na targowiskach, były o kilkanaście procent niższe od notowanych przed rokiem. Ponadto wyraźnie pogorszyła się opłacalność tuczu trzody chlewnej, ponieważ od drugiego kwartału rosły ceny zbóż, a w lipcu gwałtownie podrożały ziemniaki. 

Według GUS, w lipcu tego roku za kilogram żywca wieprzowego płacono tyle co za 8,2 kg żyta. – Przy określaniu opłacalności chowu trzody chlewnej bierze się pod uwagę relację cen skupu trzody chlewnej do targowiskowych cen żyta. Jeśli relacja ta wynosi 1:9, wówczas wskazuje ona na zerową opłacalność. 

Przy relacji 1:8 rolnicy ograniczają chów trzody chlewnej, a przy relacji 1:10-11 powiększają stada świń – wyjaśnia prof. Jan Małkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Notowana od początku roku relacja cen skupu trzody chlewnej do targowiskowych cen żyta jest dla rolników niekorzystna. W styczniu wyniosła 1: 8,1, w lutym 1: 8,2, w marcu i kwietniu 1:8, w maju i czerwcu 1: 7,5, a w lipcu 1:8,2.


POWIĄZANE

Dobrze utrzymana, produktywna krowa powinna cielić się co roku. Oznacza to, że z...

- Zrównoważona produkcja, m.in. mleka i wołowiny, do której dąży Europa, musi uw...

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowany został projekt rozporządzenia...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę