Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Koalicja na rzecz GMO

30 października 2008
Zwolennicy upraw genetycznie modyfikowanych zwierają szyki i protestują przeciwko przygotowanej przez rząd ustawie o GMO. Ich zdaniem projekt trzeba zmienić tak, aby był zgodny z unijnymi przepisami i oczekiwaniami rolników.

Ustawa o organizmach genetycznie zmodyfikowanych zakłada, że w teorii ich uprawa będzie dozwolona, ale w praktyce ilość obostrzeń i sankcji na nią nie pozwoli.

Zdaniem Rady Gospodarki Żywnościowej oraz "Koalicji na rzecz nowoczesnego rolnictwa", to podejście trzeba zmienić. Choćby dlatego, że unijne przepisy nie pozwalają zabraniać uprawiania GMO.

Zdaniem naukowców przep uprawami roślin transgenicznych nie uciekniemy. Choćby dlatego, że ich produkcja na świecie nieustannie rośnie.

Jedyną europejską odmianą GMO jest kukurydza MON 810 z genem Bt odpornym na omacnicę prosowiankę. Jej największe uprawy - ponad 100 tysięcy hektarów - są w Hiszpanii. Poza tym w Portugalii, Niemczech, Francji, Czechach i Słowacji. Czemu tylko jedna odmiana? Wszytko za sprawą oporu unijnych państw oraz skomplikowanych procedur.

W Polsce sytuacja rolników zainteresowanych produkcją roślin transgenicznych jest bardzo skomplikowana. Z jednej strony takie uprawy nie są zabronione, ale handel nasionami owszem.

Ponieważ taki zakaz nie obowiązuje na przykład w Czechach, wielu naszych gospodarzy właśnie tam zaopatruje się w nasiona. Skala upraw sięga według różnych, ale nieoficjalnych źródeł od 3 do 5 tysięcy hektarów.


POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę