Ptak_Waw_CTR_2024
Biometan_II_Forum_2024

Decyzję o wprowadzeniu podejmie już przyszły rząd

12 lipca 2005
Na drodze do wprowadzenia kas fiskalnych u lekarzy i prawników stoją pewne przeszkody. Lekarz nie płaci VAT-u, więc pojawia się pytanie, po co mu kasa fiskalna. U prawników przeszkodą jest specyfika zawodu. Decyzje o objęciu bądź nieobjęciu obowiązkiem ewidencyjnym tych grup zawodowych podejmie kierownictwo resortu finansów jesienią br. Może się okazać, że będzie to już decyzja przyszłego rządu – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Ministerstwo Finansów od pewnego czasu konsekwentnie obejmuje obowiązkiem posiadania kas fiskalnych kolejne grupy zawodowe. W ubiegłym roku byli to taksówkarze, którzy do ostatniej chwili protestowali, wyrażając swoją dezaprobatę dla pomysłu MF. Od maja br. kasa jest już w salonie fryzjerskim i kosmetycznym. Oczywiście przy każdej próbie wprowadzenia kas u kolejnych podatników mamy do czynienia z falą protestów i argumentacją, czemu drobni przedsiębiorcy tacy jak np. fryzjerzy, muszą mieć kasę, a prawnicy i lekarze nie. Niebawem się to zmieni. Obie grupy będą musiały zainstalować kasę. Zwłoka w tym zakresie, jak tłumaczy MF, podyktowana jest pewnymi przeszkodami prawnymi i formalnymi.

Istnieje harmonogram odchodzenia od zwolnienia z obowiązku posiadania kas fiskalnych – wyjaśnił wiceminister finansów Jarosław Neneman. Do przedstawienia takiego harmonogramu zobligowała ministerstwo sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Przygotowując ów harmonogram, uwzględniliśmy i lekarzy, i prawników. Jednak czas, w którym miałby zostać wprowadzony obowiązek posiadania kas fiskalnych zarówno przez lekarzy, jak i prawników, zależy od decyzji kierownictwa MF. Trzeba pamiętać, że resort zawsze z odpowiednim wyprzedzeniem informuje kolejne grupy podatników o tym obowiązku. U prawników to wyprzedzenie może być standardowe, ale u lekarzy musi być duże, gdyż w tym przypadku kasy obejmą bardzo liczną grupę osób – dodał wiceminister.

Jednocześnie podkreślił, że ministerstwo, realizując harmonogram sejmowej Komisji Finansów Publicznych, musi wyjść z pewną propozycją, chociaż istnieje prawdopodobieństwo, że ostateczne decyzje będzie podejmował już przyszły rząd. Pod koniec każdego roku Ministerstwo Finansów musi wydać rozporządzenie, w którym będą określone grupy społeczne, które zostaną objęte obowiązkiem ewidencyjnym. Gdybyśmy nie zdążyli z tym rozporządzeniem, to od 1 stycznia 2006 r. kasy musieliby mieć wszyscy, którzy prowadzą działalność gospodarczą  –  argumentował Jarosław Neneman.


POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę