Adama_poleposition_15.03_30.04

Nadszedł czas na akceptację GMO

21 lutego 2008
Lubuskie Forum Rolnicze, które tworzą  przedstawiciele organizacji  rolniczych działające na terenie województwa lubuskiego( Lubuska Izba Rolnicza, LWZRKiOR w Zielonej Górze, NSZZ RI "Solidarność", ZZ CNMR oraz Związek Pracodawców-Dzierżawców i Producentów Rolnych)uważa że nadszedł czas na akceptację produkcji i obrotu żywnością genetycznie modyfikowaną.
Zdaniem Lubuskiego Forum Rolniczego dalszy rozwój rolnictwa, wykorzystujący inżynierię genetyczną w ulepszaniu organizmów zdecyduje o dalszym postępie cywilizacyjnym, a Polska, jako członek UE powinna pozytywnie rozstrzygnąć problem GMO, ze wszystkimi tego skutkami.
- Opierając się na dostępnych wynikach badań nie widzimy przeciwwskazań dla stosowania w polskim rolnictwie i gospodarce żywnościowej organizmów genetycznie zmodyfikowanych. W kontekście przewidywanego w najbliższych latach wzrostu zużycia surowców roślinnych na cele energetyczne widzimy konieczność zdecydowanego wzrostu produkcji zbóż i rzepaku. Korzystanie z efektów inżynierii genetycznej zwiększy podaż roślin energetycznych, a także poprawi pożądane cechy roślin i ich odporność na szkodniki i choroby. W Polsce możliwa jest koegzystencja rolnictwa tradycyjnego, ekologicznego i stosującego GMO a systemy te mogą współistnieć z pożytkiem dla wszystkich obywateli naszego kraju. Jednocześnie uważamy za konieczne opracowanie spójnego systemu kontroli oddziaływania odmian zmodyfikowanych genetycznie na organizmy żywe i środowisko naturalne oraz jasnych zasad, umożliwiających koegzystencję systemów rolniczych – mówi Władysław Piasecki, prezes Lubuskiej Izby Rolniczej.


POWIĄZANE

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrolę ...

Polska Koalicja Biopaliw i Pasz Białkowych pozytywnie ocenia literalne wskazanie...

Zgodnie z prognozą USDA (U.S. Department of Agriculture) z 9 marca br. światowa ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę