Maliszewski powiedział, że Związek na razie nie podjął decyzji co dalej, ale "rolnicy z pewnością będą protestować". Obecnie cena truskawek w skupie kształtuje się w granicach 0,7-0,8 zł za kilogram, podczas gdy koszty produkcji wynoszą 2 zł za kilogram.
Jak wyjaśnił PAP dyrektor departamentu wspólnej organizacji rynków rolnych w resorcie rolnictwa Waldemar Guba, celem środowego spotkania było stworzenie możliwości rozmowy między producentami owoców a zakładami przetwórczymi. Ministerstwo Rolnictwa było mediatorem między stronami, chcąc stworzyć okazję do dialogu.
Rozmowy zakończyły się niczym. Nie padła żadna propozycja cenowa ze strony zakładów przetwórczych. Była tylko rozmowa i narzekania – powiedział Maliszewski.
Guba zaznaczył, że resort ze swojej strony poinformował plantatorów o podejmowanych działaniach w Komisji Europejskiej zmierzających do ochrony rynku owoców w Polsce. Działania te są długotrwałe i trudne, gdyż właściwie tylko Polska jest zainteresowana wprowadzaniem instrumentów ochronnych – dodał.
Jak podkreślił Guba, producenci owoców muszą zrozumieć, że powinni być bardziej konkurencyjni na unijnym rynku. By mogli stabilnie funkcjonować muszą mieć umowy kontraktacyjne, a także łączyć się w grupy producenckie.
Na spotkanie przybyły tylko nieliczne zakłady przetwórcze, nie było firm z kapitałem zagranicznym, które są największymi odbiorcami owoców. Firmy przetwórcze zgodziły się, że potrzebne są nowe formy współpracy, ale o szczegółach nie było mowy – wyjaśnił Guba.
Według niego, w interesie przetwórców nie jest utrata bazy surowcowej. Rolnicy grożą, że zaorają plantacje z powodu nieopłacalności produkcji. Krótkofalowe interesy są sprzeczne, ale w długim okresie porozumienie będzie korzystne dla obu stron – uważa Guba.
Dodał, że środowe rozmowy zakończyły się brakiem porozumienia w sprawie cen skupu owoców, ale ustalono, iż przy Radzie Gospodarki Żywnościowej powstanie zespół ds. owoców miękkich.