Dla przykładu wymienić można:
To tylko niektóre przykłady związków zawartych w ziołach i ich działania. Zwykle są to mieszaniny różnych substancji. Ich działanie zależy od budowy chemicznej, koncentracji w roślinie. Znając rodzaj i zawartość tych składników można mieszać surowce zielarskie w taki sposób aby otrzymać pożądany efekt.
Z najnowszych danych wynika, że przy pomocy wyciągów z ziół możliwe jest dezaktywowanie niektórych mykotoksyn (trichoteceny, ochratoksyna).
Zioła nie są jednakowo pobierane przez zwierzęta. Świnie chętnie jedzą owoce jałowca, korzeń żywokostu, mniszka lekarskiego. Ptaki natomiast preferują krwawnik pospolity, lebiodę i gorczycę. Przez dodatek ziół do niektórych pasz można znacznie poprawić ich wyjadanie. Tak dzieje się np. przy dużym udziale żyta w mieszankach dla świń i wprowadzenia tam czosnku, kłączy perzu lub ziela krwawnika.
Wiele jest ciągle niewiadomych dotyczących zawartych w ziołach związków i ich działania na organizm, a przez to na wyniki produkcyjne. Mało ciągle wiemy o pozostałościach niektórych substancji w tkankach i jaki wpływ mogą mieć na smak mięsa lub jaj. Niełatwo także określić ich jednoznaczny wpływ na procesy rozrodcze u zwierząt. Pomimo to na rynku są dostępne zioła i ich mieszanki przeznaczone dla zwierząt.