Ptak_Waw_CTR_2024

(Nie)zastąpione

15 lipca 2009
Nie ma żadnych szans na zastąpienie genetycznie zmodyfikowanej śruty sojowej innymi wysoko-białkowymi paszami. Mimo to rząd zamierza rozwijać uprawę roślin strączkowych wykorzystując środki z Unii Europejskiej. Co ciekawe zdaniem Brukseli to niezgodne z unijnymi przepisami.

Polska co roku sprowadza 2 miliony ton transgenicznych pasz. W większości jest to śruta sojowa z Ameryki Południowej. Rząd zdaje sobie sprawę, że całkowite jej zastąpienie innym źródłem białka jest niemożliwe, ale mimo to zamierza wesprzeć finansowo produkcję roślin strączkowych.

Marek Sawicki – minister rolnictwa: chcemy przeznaczyć część środków na wsparcie roślin wysokobiałkowych, i to w pierwszym zdaniu pani komisarz tu w Polsce mówi nam, że dzisiejsze prawo Wspólnotowe nie pozwala nam na wspieranie upraw wysokobiałkowych.

Dlatego chcemy wykorzystać kruczki prawne. Na przykład pomoc dla producentów roślin strączkowych puścić przez programy rolno-środowiskowe. Przemysł paszowy mówi czemu nie. Ale jednocześnie zwraca uwagę, że tylko w niewielkim stopniu rozwiąże to problem.

Adam Tański – Izba Zbożowo-Paszowa: możemy w ramach krajowych źródeł białka, w oparciu o własną produkcję roślin strączkowych uzyskać do 10% zapotrzebowania na białko. A więc te 90% będziemy musieli importować.

Wsparcie produkcji roślin strączkowych wymagałoby także sporych zabiegów w uprawie. Występujące odmiany nie do końca nadają się bowiem na pasze. Naukowcy musieliby stworzyć rośliny wolne od różnych, szkodliwych składników, które jak na razie eliminują rośliny strączkowe z produkcji pasz.


POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 14 sierpnia 2024 ...

W najnowszym raporcie ESG można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące m.in. d...

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę