Pasze, a zwłaszcza ich mieszanki, stanowią bardzo dobrą pożywkę dla rozwoju mikroorganizmów (bakterie, grzyby, pleśnie). Mikroorganizamy rozwijają się szczególnie szybko, gdy pasza przechowywana jest w niewłaściwych warunkach (zwiększona wilgotność i temperatura). Mikroorganizmy te zmniejszają wartość odżywczą paszy poprzez rozkład zawartych w niej związków. Niektóre z nich produkują ponadto, w wyniku przemiany materii, związki o charakterze toksycznym. Należą do nich produkowane przez grzyby i pleśnie mikotoksyny, charakteryzujące się różnym stopniem toksyczności. Są to substancje niebezpieczne nie tylko dla zwierząt. Mogą one, po wchłonięciu z przewodu pokarmowego, przechodzić do produktów zwierzęcych stanowiąc w ten sposób zagrożenie dla człowieka.
Konserwanty powodują obniżanie pH paszy, hamując rozwój mikroorganizmów. Natomiast w przewodzie pokarmowym zwierząt środowisko kwaśne sprzyja redukcji bakterii chorobotwórczych i namnażaniu korzystnej mikroflory (probiotyki ). Aby skutecznie ochronić pasze przed rozwojem grzybów, należy stosować różne dawki konserwantów, zależne od wilgotności i temperatury. Im większa wilgotność, tym zalecane jest stosowanie większej ilości preparatu. Jego skuteczność rośnie przy podwyższonej temperaturze.
Obecność konserwantu ogranicza też buforowe działanie paszy, dzięki czemu nie tylko wzrasta strawność składników paszy, ale następuje również zahamowanie wzrostu niekorzystnej mikroflory przewodu pokarmowego.
Ponieważ dodatek kwasów organicznych może sprzyjać wydzielaniu niektórych enzymów, w tym proteolitycznych, na tej właśnie drodze może odbywać się poprawienie strawności składników paszy.
Preparaty te mogą być stosowane w postaci sypkiej lub płynnej.