FAMMU/FAPA podała, że 15 stycznia 2013 roku Komisja Europejska rozpoczęła internetowe konsultacje (również w języku polskim) zbierania opinii obywateli Unii dotyczące produkcji ekologicznej. Ankieta zawiera szereg pytań skierowanych do m. in. do obywateli, firm, organizacji branżowych czy pozarządowych. Kilka z nich dotyczy kwestii niezwykle ważnych relacji pomiędzy produktami ekologicznymi a GMO.
Obecnie żywność ekologiczna podlega takim samym zasadom jak konwencjonalna, gdzie zawartość do 0,9% GMO jest dopuszczalna tzn. nie wymaga oznakowania na etykiecie produktu. Ankietowani mogą opowiedzieć się za zaostrzeniem przepisów.
Wyniki konsultacji posłużą do przeglądu polityki w zakresie przepisów prawnych i planu działania dotyczących rolnictwa ekologicznego.
Prawdopodobnie KE zaprezentuje propozycje zmian pod koniec 2013 roku. Internetowe konsultacje potrwają do 10 kwietnia br. Przed decyzją Komisji o internetowej ankiecie europejski odział ruchu rolnictwa ekologicznego IFOAM wezwał ją do opóźnienia zmian systemu kontroli produkcji ekologicznej, które powinny najpierw podlegać konsultacjom.
Produkcja ekologiczna w Unii rośnie systematycznie od lat osiemdziesiątych, a roczne przyrosty w ostatnich dwóch dekadach to około 10%. Wartość sektora ekologicznego w UE to około 20 mld Euro, co stanowi 1,5% udział rynku żywnościowego.