Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kanada: superchwasty na polu soi GMO

17 października 2011
Przyroda sama potrafi szybko poradzić sobie z inżynierią genetyczną: w Kanadzie na polach zmodyfikowanej genetycznie soi upowszechnia się superchwast, który - jak się okazuje - uodpornił się na powszechnie stosowany środek chwastobójczy.

W Kanadzie, podobnie jak w USA, uprawia się zmodyfikowaną genetycznie soję, która została wyposażona w odporność na używany do zwalczania chwastów Roundup. Nasiona sprzedaje koncern Monsanto. Jak podkreślają eksperci, stosowanie tego typu nasion ma sporo zalet: nie trzeba stosować za dużo chemicznych środków ochrony czy głęboko przeorywać ziemi.
Jednak około dziesięciu lat temu pojawił się po raz pierwszy na polach USA i Kanady chwast odporny na Roundup. Jak podawał portal cbc.com, zmutowana odmiana krostawca (ragweed), wyrasta na wysokość 3 metrów i prawie całkowicie zagłusza uprawiane rośliny.
Cytowani przez cbc.com przedstawiciele Monsanto zalecają przeorywanie pól, zmianę upraw i używanie innych środków chwastobójczych. Jednak kanadyjscy eksperci są sceptyczni, podkreślając, że więcej chemii na polu wcale nie musi być skuteczne. Poza przeorywaniem ziemi radzą dodatkowo gęstsze sadzenie roślin. Wskazują jednak, że chwasty zawsze z czasem poradzą sobie z ludzkimi pomysłami na chemiczne środki ochrony roślin uprawnych.
Kwestia inżynierii genetycznej i stosowania środków chemicznych dla osiągania wyższych plonów interesująco brzmi w kontekście opracowania, które za kilka dni ukaże się w prestiżowym "Nature", a którego jednym ze współautorów jest kanadyjski badacz z uniwersytetu McGill w Montrealu. Opracowanie dotyczy prognoz możliwości rolnictwa w perspektywie rosnącej liczby ludności na ziemi.
Jak podała agencja The Canadian Press, w badaniu zajęto się także kwestiami ekologii. Cytowany przez The Canadian Press Navin Ramankutty z McGill University podkreślił, że aż trzy czwarte ziemi uprawnej na świecie służy uprawie roślin na paszę dla zwierząt. W związku z tym zmniejszenie spożycia mięsa i rezygnacja z przeznaczania roślin na produkcję biopaliw pozwoliłyby zwiększyć produkcję żywności dla ludzi aż o połowę.
Inne zalecenia dla rolnictwa na świecie dotyczą zasad uprawy ziemi. Naukowcy apelują o zahamowanie zwiększania powierzchni ziemi ornej kosztem lasów, lepsze wykorzystywaniem dostępnych odmian roślin (także w Europie Wschodniej) i lepsze zarządzanie w rolnictwie oraz o przemyślenie na nowo zasad stosowania nawozów sztucznych i środków ochrony roślin.



POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 14 sierpnia 2024 ...

W najnowszym raporcie ESG można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące m.in. d...

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę