Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

I nagroda w konkursie Sano

30 stycznia 2002

Program Sano żywienia loch wysokoprośnych z udziałem premiksu Sauengold LAC i metioniny

mgr inż. Krzysztof Gallas, prof. dr hab. Andrzej Potkański, Akademia Rolnicza w Poznaniu

W racjonalnym żywieniu zwierząt dąży się do optymalnego pokrycia potrzeb na podstawowe składniki pokarmowe i komponenty energetyczne oraz składniki mineralne, witaminy i inne substancje biologicznie czynne. O ile dostarczenie zwierzętom podstawowych składników pokarmowych następuje poprzez stosowanie pasz gospodarskich i pasz przemysłowych to właściwy poziom mikroelementów, witamin i innych substancji biologicznie czynnych jest możliwy do uzyskania w wyniku uzupełnienia dawek specjalistycznymi mieszankami jakimi są preparaty mineralno-witaminowe nazywane najczęściej premiksami.

W wyniku przeprowadzonych badań własnych stwierdzono znaczne różnice w odczynie moczu pomiędzy grupą kontrolną i doświadczalną, w której dzięki dodatkowi metioniny uzyskano wyraźne zakwaszenie moczu.

Żywienie loch należy do najważniejszych czynników środowiskowych, które decydują o wynikach w rozrodzie. Obecnie szczególnego znaczenia nabiera żywienie loch wysokoprośnych, kiedy obok pokrycia zapotrzebowania na składniki pokarmowe równie istotne jest zapobieganie zaparciem i problemom z syndromem MMA. Właściwe zbilansowanie mieszanek paszowych dla wszystkich grup produkcyjnych loch i osiągnięcie wysokich rezultatów produkcyjnych umożliwiają między innymi premiksy mineralno-witaminowe Sano.

Obecnie dużego znaczenia nabiera żywienie loch przed oproszeniem, kiedy obok zaopatrzenia w składniki pokarmowe równie ważne jest zapobieganie zaparciom i problemom z MMA. Na 2-3 dni przed porodem zaleca się obniżenie dziennej dawki paszy do 2kg, a w dniu porodu należy podać tylko pójło z otrąb pszennych.

Według programu Sano dzienne pobranie paszy na 2-3 dni przed porodem należy ograniczyć do 0,5-1,5 kg, ażeby zapobiec infekcjom dróg moczowych, biegunkom prosiąt powodowanym przez Escherichia coli i chorobie MMA należy u loch mających takie problemy obniżyć pH moczu z 7,5 do około 6. Obniżenie wartości pH powoduje zmniejszenie liczby zarazków, co chroni przed infekcjami i powoduje wzrost mleczności loch, a tym samym zapewnia lepszy odchów prosiąt.

Związkiem, który umożliwia obniżenie wartości pH moczu jest syntetyczna metionina, dlatego Sano podniosło zawartość metioniny w premiksie dla loch karmiących i wysokoprośnych Sauengold Lac z 0,5% na 2,5%, a także dodatkowo wprowadzono 5OOO mg betainy, która również częściowo może zastępować metioninę. Natomiast w premiksie Sauengold Trag dla loch luźnych i niskoprośnych znajduje się 1% metioniny. 

W przypadku kiedy są problemy z syndromem MMA u loch dobre rezultaty daje stosowanie tzw. paszy oprosieniowej. Polega to na tym, że od 8 dnia przed porodem do 2 dnia po porodzie podaje się losze mieszankę w której 50% stanowi pasza dla loch karmiących, 1-2% metionina syntetyczna a resztę 48-49% uzupełnia jęczmień.

Cel doświadczenia

Celem doświadczenia było określenie wpływu dodatku syntetycznej metioniny do paszy pełnodawkowej na zmianę pH moczu u loch i w związku z tym możliwości ograniczenia zespołu MMA (zapalenie macicy, zapalenie wymienia, bezmleczność poporodowa) i biegunek u prosiąt. Eksperyment ten został przeprowadzony na grupie loch, w którym przedmiotem doświadczenia był okres od 8 dnia przed porodem do 2 dnia po porodzie. Doświadczenie zostało przeprowadzone we własnym gospodarstwie rolnym w Komorowie specjalizującym się w hodowli trzody chlewnej.

W grupie doświadczalnej loch stosowano przez cały okres doświadczalny paszę tzw. oprosieniową przedstawioną w tabeli 1, w skład której wchodziło: 50% mieszanki paszowej dla loch karmiących, 48% jęczmienia i 2% syntetycznej DL-metioniny. Zawartość metioniny ogólnej w paszy tzw. oprosieniowej dla loch doświadczalnych (mieszanka doświadczalna) wynosiła 2,21% na co składała się przede wszystkim wprowadzona w ilości 2% syntetyczna DL-metionina.
Mieszanka kontrolna zawierała w swym składzie 0,33% metioniny ogólnej, której źródłem był premiks Sauengold Lac i pozostałe komponenty wchodzące w skład mieszanki (tabela 1).

Tab. 1 Wartość pokarmowa i skład mieszanki paszowej dla loch w okresie okołporodowym

Komponent

Udział

Grupa kontrolna

Grupa doświadczalna
Śruta sojowa poekstrakcyjna (44%)

%

10 5
Pszenica % 16 8
Jęczmień % 32 16
Pszenżyto % 32 16
Otręby pszenne % 4 2
Mączka mięsno – kostna (55%) % 3 1,50
Sauengold Lac % 3 1,50
Jęczmień % - 48
DL – metionina % - 2
Sucha masa % 87,60 87,50
Energia metaboliczna MJ 12,60 12,20
Białko ogólne % 15,80 14,10
Lizyna % 0,88 0,62
Metionina % 0,33 2,21

Wyniki badań

W przeprowadzonych badaniach wykazano zależność odczynu moczu u loch od zawartości metioniny w paszy. Po przedstawionych w tabeli wynikach widać, że lochy grupy doświadczalnej żywione dawkami paszy z dodatkiem syntetycznej DL-metioniny w ilości 2% osiągnęły po 5 dniach od rozpoczęcia stosowania, a więc na 3 dni przed planowanym porodem średnią wartość pH 6,16. Pozwala to na wysunięcie stwierdzenia, że mocz uległ zakwaszeniu gdyż przed stosowaniem paszy tzw. oprosieniowej jego wartość pH wynosiła 7,50. W wyniku dalszego żywienia tak sporządzoną paszą w 2 dniu laktacji pH moczu obniżyło się już tylko w znikomym stopniu i wyniosło średnio 6,13. Jest to już różnica na granicy błędu i trudno określić czy był to jeszcze dalszy wpływ paszy z podwyższoną zawartością metioniny.

Jednym z powodów dla którego dąży się do zakwaszenia moczu jest zapobieganie infekcjom u loch, w tym głównie powodujących występowanie zespołu chorobowego w postaci zapalenia macicy, zapalenia gruczołów m lękowych i bezmleczności poporodowej (MMA), który w razie wystąpienia ma zdecydowanie negatywny wpływ na wyniki w odchowie prosiąt. Dlatego w przeprowadzonych badaniach podjęto próbę określenia przypadków występowania zespołu MMA. 

W wyniku obserwacji loch po porodzie został stwierdzony jeden przypadek wystąpienia syndromu MMA u lochy z grupy kontrolnej, a więc nie otrzymującej paszy z dodatkiem metioniny. Natomiast w grupie doświadczalnej nie stwierdzono żadnego przypadku wystąpienia MMA. Ażeby stwierdzić wpływ paszy z podwyższoną zawartością metioniny na schorzenia typu MMA należałoby przeprowadzić weryfikację na większej populacji loch.

Mniej biegunek u prosiąt

Innym ważnym celem stosowania mieszanki paszowej z dodatkiem metioniny w ilości 2% było ograniczenie populacji bakterii wywołujących biegunki u prosiąt. Zależność występowania biegunek u prosiąt od stosowania paszy dla loch z podwyższoną zawartością metioniny określano w drugim dniu życia prosiąt. 

Tab. 2 Wyniki odczytu pH moczu loch

Lochy

Wartość pH moczu

przed porodem 8 dni  przed porodem 3 dni po porodzie dwa dni
Kontrola 7,52 7,54 7,51
Doświadczenie 7,50 6,16 6,13

Tab. 3 Udział prosiąt bez biegunek

Grupa Ilość prosiąt Występowanie biegunki (%) Różnice
D – K %
Kontrola 244 5,7 2,2 38,6
Doświadczalna 237 3,5

Wyniki z obserwacji objawów biegunek u prosiąt zamieszczono w tabeli 3. Z danych przedstawionych w tabeli 3 wynika, że w grupie doświadczalnej zaobserwowano w 2 dniu życia mniej prosiąt z objawami biegunki (3,5 %) niż w grupie doświadczalnej (5,7). Różnica wyniosła 2,2%, ale statystycznie okazała się nieistotna, dlatego celowe byłoby przeprowadzenie dalszych badań nad wpływem zakwaszania paszy metionina na ograniczanie biegunek u prosiąt.


POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 14 sierpnia 2024 ...

W najnowszym raporcie ESG można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące m.in. d...

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę