aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Hormony

18 października 2002

Preparaty o charakterze hormonalnym mogą zmieniać metabolizm zwierzęcia prowadząc do pozytywnych efektów produkcyjnych. Zjawiska takie obserwowano stosując hormony sterydowe (testosteron, estradiol), syntetyczne (trenbolone, zeronal) oraz związki stilbenu (dietylstibaestrol, hexoestrol, dienostrol) – zakazane od początku lat 80.

Od pewnego czasu prowadzone są badania nad somatotropiną (hormon wzrostu), która może zwiększać produkcję mleka u krów (2-4 l dziennie), u świń zmniejsza odkładanie tłuszczu, a zwiększa masę mięśni.

Zainteresowanie budzi tyroksyna, regulująca przemiany w organizmie zwierząt, zwłaszcza związków tłuszczowych. Wpływa przez to na stopień otłuszczenia tuszy. Jej wydzielanie i koncentracja zależą m.in. od żywienia, w tym składu dawki pokarmowej. 

Trwają jednak ciągle dyskusje nad niebezpieczeństwem jakie niesie dla ludzi obecność tych hormonów w tkankach zwierzęcych. Wydaje się jednak, że jako peptydy są one trawione w przewodzie pokarmowym człowieka, dzięki czemu nie stanowią bezpośredniego zagrożenia. W większości państw, w tym także w Polsce stosowanie hormonów jako stymulatorów wzrostu nie jest dozwolone.


POWIĄZANE

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...

Kazachstan planuje rozpocząć produkcję mieszanek paszowych z surowców alternatyw...

21 września, w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach, Mazowiecki Ośrod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę