Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

GMO - przyspieszenie

19 marca 2010
Czy to się komuś podoba, czy nie atmosfera wokół organizmów genetycznie zmodyfikowanych w Unii Europejskiej się zmienia. Bruksela przyśpieszyła właśnie autoryzację nowych transgenicznych odmian, a jednocześnie coraz głośniej mówi się o potrzebie przeniesienia na kraje członkowskie obowiązku podejmowania decyzji o dopuszczeniu GMO na rynek.

Zaczęło się od tego, że nowa Komisja Europejska tuż po swoim powołaniu bardzo szybko podjęła decyzję o dopuszczeniu genetycznie zmodyfikowanego ziemniaka Amfora oraz trzech transgenicznych odmian kukurydzy. Zaprotestował polski rząd, który nie zgadza się na pilny tryb podejmowania decyzji oraz żąda jej ponownego rozpatrzenia.

Marek Sawicki – minister rolnictwa: prawdopodobnie Komisja Europejska będzie musiała uzyskać tą decyzję Rady Ministrów i być może Parlamentu.

Ale zwolennicy biotechnologii twierdzą, że o żadnym przyśpieszonym trybie nie może być mowy. Ziemniak amflora czekał bowiem na unijną autoryzację kilkanaście lat.

Marek Przeździak – Rada Gospodarki Żywnościowej: prace nad rejestracją ziemniaka rozpoczęły się w 2003 roku. Ruszyły pełną parą w 2005. Mamy 2010 rok – o jakim pilnym trybie my w ogóle mówimy.

Wokół GMO w ostatnim czasie pojawiła się jeszcze jedna kontrowersja. Coraz częściej mówi się, ze to rządy państw członkowskich powinny decydować o zakazach lub dopuszczeniu transgenicznych produktów na rynke. Ekolodzy tym pomysłem są zachwyceni.

Paweł Połaniecki Koalicja „Polska wolna od GMO”: będziemy mogli my jako konsumenci reagować moim zdaniem sprawnie, przekonując naszych krajowych decydentów i udowadniając im, że chociażby zakazy na rośliny transgeniczne są w naszych warunkach bardziej uzasadnione niż jest to w innych krajach europejskich.

Przeciwko takim pomysłom opowiadają się jednak zwolennicy GMO, którzy widzą w nich zagrożenie dla rozwoju transgenicznych upraw.

Tadeusz Szymańczak – producent kukurydzy: jeśli zdecydowaliśmy się na wejście do UE to musimy mieć zarówno te przywileje jak i obowiązki.

W zeszłym roku powierzchnie upraw GMO zmniejszyły się o 12% do 95 tysięcy hektarów. To głownie efekt zakazu upraw wprowadzonego w Niemczech.


POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 14 sierpnia 2024 ...

W najnowszym raporcie ESG można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące m.in. d...

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę