Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

GMO-kolejne starcie

21 grudnia 2015
Szykuje się kolejna ofensywa przeciwko ustawie o GMO. Jej projekt przygotowało właśnie ministerstwo środowiska. Jeśli nic nie zatrzyma prac nad ustawą to w przyszłym roku wejdzie w życie. Do tego nie chcą dopuścić ci, którym jest ona nie na rękę i jak twierdzą, zrobią to z pomocą Brukseli.

Projekt ustawy zakłada, że uprawa roślin transgenicznych będzie wymagała wielu zezwoleń i zaświadczeń. Teoretycznie będzie możliwa, ale w praktyce mało realna.

To iluzoryczna zgodność z prawem unijnym – dodają eksperci. Przepisy w Brukseli zakazują bowiem jakichkolwiek utrudnień w obrocie GMO. I na tej choćby podstawie Komisja Europejska może stwierdzić niezgodność naszych przepisów z unijnymi.

Marek Przeździak, Rada Gospodarki Żywnościowej: tworzenie stref wolnych od GMO jest takim poważnym ograniczeniem. Wprowadzenie całego zawiłego systemu zezwoleń jest takim poważnym utrudnieniem. Moim zdaniem jest to taka próba przerzucenia odpowiedzialności z ministerstwa na władze lokalne.

Nikt w Warszawie nie potrafi wyznaczyć stref wolnych od GMO. Tak główne założenia ustawy tłumaczy resort środowiska, który przypomina, że projekt nie zakazuje upraw roślin transgenicznych na terenie kraju. A to oznacza, że po jego przyjęciu taka produkcja będzie możliwa.

Maciej Trzeciak, wiceminister środowiska: to jest pomysł również Francji, Australii, wielu krajów unijnych, żeby tam gdzie jest cenna przyroda, gdzie są uprawy tradycyjne, ekologiczne – żeby tam GMO nie było możliwości uprawiania.

A to ma pomóc w zatwierdzeniu przez Komisję Europejską dość przepisów, które jak twierdzą jej przeciwnicy dyskryminują tych, którzy chcą uprawiać GMO. A ich liczba rośnie.

Zainteresowanie uprawą roślin transgenicznych przybywa głównie w gronie właścicieli dużych gospodarstw, nastawionych na masową produkcję. W ubiegłym roku na świecie na tego rodzaju plantacje zdecydowało się blisko 12 milionów rolników.



POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 14 sierpnia 2024 ...

W najnowszym raporcie ESG można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące m.in. d...

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę