Przedstawiciele związków producentów roślin pytają, jakie będzie stanowisko rządu i Unii Europejskiej w psrawie GMO w Polsce. W tej sprawie wysłali pismo do europosłanki Jolanty Hibner.
Wielokrotnie obserwujemy sytuację, iż polscy przedstawiciele biorący udział w pracach grup roboczych Komisji Europejskiej, w trakcie dyskusji nad GMO zajmują stanowisko negatywne tłumacząc to ogólnym stanowiskiem polskiego Rządu. Takie podejście nie wnosi nic konstruktywnego w toczącej się dyskusji na temat GMO i dlatego organizacje rolnicze protestują przeciwko takiemu stawianiu sprawy oraz oczekują modyfikacji stanowiska rządowego. Powinno ono spełniać warunek implementacji przez Polskę przepisów unijnych i przestrzegania unijnego prawa - napisamo.
Pod pismem podpisali się: Stanisław Barnaś, prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, Tadeusz Michalski, prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy, Stanisław Kacperczyk, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, Adam Koryzna, prezes Stowarzyszenia „Koalicja na Rzecz Nowoczesnego Rolnictwa” i Wiesław Gryn, prezes Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego.
Poniżej prezentujemy pełen tekst pisma.
Warszawa, 22.11.2011
Szanowna Pani
Jolanta Hibner
Poseł Parlamentu Europejskiego
W związku z powołaniem nowego Rządu RP polscy rolnicy, reprezentujący największe polskie, branżowe organizacje rolnicze takie jak:
1. Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego
2. Polski Związek Producentów Kukurydzy
3. Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych
4. Stowarzyszenie„Koalicja Na Rzecz Nowoczesnego Rolnictwa”
5. Zamojskie Towarzystwo Rolnicze
zwracają się do Pani Poseł z prośbą o uzyskanie od nowego Rządu RP jasnego stanowiska w sprawie organizmów genetycznie zmodyfikowanych. Polski Rząd powinien kierować się zasadą przestrzegania prawa Unii Europejskiej, tymczasem obowiązujące zakazy wprowadzone w ustawie o paszach oraz w ustawie o nasiennictwie są niezgodne prawem unijnym.
Unia Europejska dopuszcza stosowanie komponentów paszowych GMO jak również uprawę zatwierdzonych odmian roślin genetycznie zmodyfikowanych. Dlatego też Ramowe Stanowisko Rządu RP przyjęte w 2008 roku głoszące, iż: „Rząd Polski dąży do tego, by Polska uzyskała status kraju wolnego od GMO”, nie da się pogodzić z obowiązującymi przepisami Unii Europejskiej. Wielokrotnie obserwujemy sytuację, iż polscy przedstawiciele biorący udział w pracach grup roboczych Komisji Europejskiej, w trakcie dyskusji nad GMO zajmują stanowisko negatywne tłumacząc to ogólnym stanowiskiem polskiego Rządu. Takie podejście nie wnosi nic konstruktywnego w toczącej się dyskusji na temat GMO i dlatego organizacje rolnicze protestują przeciwko takiemu stawianiu sprawy oraz oczekują modyfikacji stanowiska rządowego. Powinno ono spełniać warunek implementacji przez Polskę przepisów unijnych i przestrzegania unijnego prawa.
Pragniemy również zwrócić uwagę, że w wyniku uchwalenia w 2006 roku nowelizacji ustawy o nasiennictwie (Dz. U. z 2003 nr 137 poz. 1299 z późn. zm.), w której wprowadzono zakaz wprowadzania do obrotu materiału siewnego odmian genetycznie zmodyfikowanych (art. 5 ust. 4) oraz zakaz wpisywania tych odmian do krajowego rejestru (art. 57 ust. 3), Komisja Europejska skierowała przeciwko Polsce skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Polska tę sprawę przegrała i zgodnie z wyrokiem ETS z dnia 16 lipca 2009, jest zobowiązana w jak najszybszym czasie zakończyć prace legislacyjne nad uchyleniem wspomnianych zakazów.
Podobna sytuacja dotyczy zakazu wprowadzania do obrotu pasz GMO zawartego w ustawie o paszach (Dz. U. z 2006 r. Nr 144, poz. 1045 z późn. zm.), który wejdzie w życie w dniu 1 stycznia 2013 roku. W czerwcu br. Komisja Europejska skierowała przeciwko Polsce skargę do ETS (sprawa C-313/11), w której stwierdza, że poprzez zapisanie w ustawie wspomnianego zakazu Polska nie stosuje właściwie Rozporządzenia (WE) nr 1829/2003 w sprawie genetycznie zmodyfikowanej żywności i paszy. Komisja jest również zdania, że nie ma znaczenia, iż wejście w życie zakazu zostało odroczone, ponieważ samo przyjęcie przepisów niezgodnych z prawem Unii stanowi uchybienie zobowiązaniom ciążącym na Polsce wynikającym z wymienionego rozporządzenia.
W związku z przedstawionymi powyżej faktami zwracamy się do Pani Poseł o przekazanie Rządowi RP wniosku o zmianę Ramowego Stanowiska dotyczącego organizmów genetycznie zmodyfikowanych. Protestujemy też przeciwko polskim przepisom niezgodnym z prawem unijnym. Te regulacje powodują, że polscy rolnicy nie mają takich samych praw jak rolnicy z innych krajów członkowskich, co przyczynia się do utraty konkurencyjności polskiego rolnictwa na wspólnym rynku Unii Europejskiej.
Z poważaniem,
Stanisław Barnaś
Prezes
Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego
Tadeusz Michalski
Prezes
Polskiego Związku Producentów Kukurydzy
Stanisław Kacperczyk
Prezes
Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych
Adam Koryzna
Prezes
Stowarzyszenia „Koalicja na Rzecz Nowoczesnego Rolnictwa”
Wiesław Gryn
Prezes
Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego
9085634
1