Ptak_Waw_CTR_2024

Bez szans

2 września 2009
Nie ma żadnych szans na całkowite wyeliminowanie genetycznie zmodyfikowanych pasz w żywieniu zwierząt. Ale można próbować ograniczyć ich zużycie nawet o 1/3.
Soja to obecnie podstawowy surowiec do produkcji pasz zwierzęcych. Dostępny prawie wyłącznie w wersji genetycznie zmodyfikowanej. Polska co roku sprowadza ponad 2 miliony ton tego surowca. Rząd chce to zmienić i wyeliminować transgeniczne pasze. Ma temu służyć program wsparcia roślin strączkowych. Program od początku budzący wiele emocji i kontrowersji.

Tadeusz Szymańczak – Mazowiecka Izba Rolnicza: badanie w kierunku popularyzacji upraw, na przykład roślin strączkowych, które zawierają szkodliwe substancje w większych dawkach jest wydawaniem pieniędzy bezcelowo.

Bardziej umiarkowane podejście do rządowej inicjatywy prezentuje przemysł paszowy.

Adam Tański – prezydent Izby Zbożowo–Paszowej: możemy w ramach krajowych źródeł białka, w oparciu o własną produkcję roślin strączkowych uzyskać do 10% zapotrzebowania na białko.

Z kolei praktycy zajmujący się na co dzień importem pasz dla zwierząt widzą jeszcze jedną „egzotyczną” możliwość: śruta arachidowa. To importowany z Afryki, naturalny nie zmieniony genetycznie surowiec, z wysoką zawartością białka. Na dodatek konkurencyjny cenowo

Jolanta Kozakiewicz - Thegra Polska: według opinii specjalistów Zachodnich można z powodzeniem w 30% zastąpić śrutę sojową śrutą arachidową.

A jeżeli chodzi o krajową produkcję roślin strączkowych to podlega ona w ostatnich latach dużym wahaniom. Obecna powierzchnia upraw jest 3 krotnie mniejsza niż w latach 80 i 90-tych.


POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 14 sierpnia 2024 ...

W najnowszym raporcie ESG można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące m.in. d...

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę