MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Gruźlica bydła

16 listopada 2001

PRZYCZYNY
Choroba zakaźna i zaraźliwa wywołana przez prątek gruźlicy typu bydlęcego (Mycobacterium bovis), typu ludzkiego (Mycobacterium tuberculosis) oraz typu ptasiego (Mycobacterium avium).

OBJAWY KLINICZNE
Występują w zasadzie tylko po zakażeniu prątkiem bydlęcym. Zakażenie prątkiem ludzkim lub ptasim ogranicza się najczęściej do powstania niewielkich zmian w węzłach chłonnych. W przebiegu gruźlicy obserwuje się okresowe podwyższenie ciepłoty ciała, osłabienie, chudnięcie, kaszel, duszność, zmiany wysłuchowe płuc, nawrotowe wzdęcia, zaburzenia ruchowe, powiększenie węzłów chłonnych stwierdzane badaniem zewnętrznym lub przez prostnicę, guzki podskórne. Choroba ma przebieg przewlekły. W stadach dotychczas wolnych od gruźlicy zakażenie, zwłaszcza przy gruźlicy płuc nawet u pojedynczej sztuki, w krótkim czasie może objąć całe pogłowie stada.

ZMIANY ANATOMOPATOLOGICZNE
Charakterystyczne zmiany typu wytwórczego i wysiękowego umiejscowione w różnych narządach, najczęściej w płucach i przynależnych węzłach chłonnych, guzki zserowaciałe lub zwapniałe w płucach, nerkach, śledzionie, wątrobie, wymieniu, macicy, jajnikach, jajowodach, zarówno wewnątrz, jak na ich powierzchni.

POMOCNICZE BADANIA LABORATORYJNE
Badania alergiczne metodą tuberkulinizacji śródskórnej. Przyżyciowe badanie bakteriologiczne śluzu tchawiczo–oskrzelowego, mleka, śluzu z dróg rodnych, kału, płynu z jamy otrzewnowej, opłucnowej, z jam stawowych, z powiększonych węzłów chłonnych. Badania te mają duże znaczenie w przypadku podejrzenia gruźlicy, a niewystąpienia reakcji alergicznej. Badanie bakteriologiczne wycinków zmienionych narządów wewnętrznych i węzłów chłonnych w celu stwierdzenia prątków gruźlicy i określenie ich typów.

LECZENIE
Nie leczy się zwierząt zakażonych gruźlicą; bydło reagujące dodatnio w próbie alergicznej, jak również to, u którego przeżyciowe stwierdzono prątki gruźlicy mimo negatywnej reakcji alergicznej, podlega ubojowi z urzędu.

ZAPOBIEGANIE I ZWALCZANIE
Bezwzględne przestrzeganie przepisów sanitarno – weterynaryjnych dotyczących obrotu bydłem i jego ochrony przed zakażeniem gruźlicą. Utrzymanie zwierząt w optymalnych warunkach zoohigienicznych.


na podstawie: "Wybrane choroby bydła", Jacek Sikora 


POWIĄZANE

Najnowsze opracowania ekonomistów z SGH pt. Koninktura w rolnictwie IV kwartał 2...

Po wybuchu choroby niebieskiego języka w Europie w 2023 r., wirus choroby niebie...

21 października br. OSM Piątnica rozpoczyna kampanię promującą śmietanę 18%. W s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę