Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków weterynaryjnych wymaganych przy wylęgu drobiu.
Na podstawie art. 5 ust. 4 w związku z ust. 1 pkt. 7 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 roku o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 1999 r. nr 66 poz. 752, z 2001 r. nr 29, poz. 320, nr 123, poz. 1350 i nr 129, poz. 1438oraz z 2002 r. nr 112, poz. 976) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Działalność polegającą na wylęgu drobiu prowadzi się na ogrodzonym terenie, a wylęg drobiu powinien się odbywać w budynku, zwanym dalej "zakładem wylęgu drobiu", oddalonym co najmniej 50 metrów od budynków mieszkalnych i innych obiektów budowlanych.
2. Do zakładu wylęgu drobiu doprowadza się odrębną utwardzoną drogę służącą do dostarczenia jaj do przeznaczonych do wylęgu oraz odrębną utwardzona drogę służąca do wywozu piskląt; jaja przeznaczone do wylęgu nie mogą się stykać z pisklętami.
3. W zakładzie wylęgu drobiu zapewnia się:
4. Na ogrodzonym terenie, o którym mowa w ust. 1, wyznacza się miejsce do mycia i dezynfekcji środków transportu.
§ 2. 1. W zakładzie wylęgu drobiu wyodrębnia się pomieszczenia służące do:
2. Układ pomieszczeń w zakładzie wylęgu drobiu dopasowuje się do jednokierunkowego cyklu produkcyjnego, podczas którego każda partia jaj wylęgowych , a następnie wyklutych z nich piskląt przechodzi olejno przez pomieszczenia wymienione w ust. 1 pkt. a-f.
3. W zakładzie wylęgu drobiu w tym samym czasie mogą być inkubowane jaja wylęgowe tylko jednego gatunku drobiu; dopuszcza się jednoczesną inkubację jaj wylęgowych kaczych i gęsich.
§ 3 1. Zakład wylęgu drobiu zabezpiecza się przed ptakami, gryzoniami i owadami.
2. W przypadku magazynowania jaj wylęgowych powyżej 24 godzin, w pomieszczeniu, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt. a, należy zapewnić temperaturę:
a w pomieszczeniach, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt. d-f należy zapewnić temperaturę od 22 st. C do 26 st. C.
§ 4 1. Do wylęgu mogą być przeznaczone jaja wylęgowe, które spełniają następujące warunki:
a. pochodzą ze stada:
b. przed wysyłką do zakładu wylęgu drobiu, zostały zdezynfekowane;
c. zostały przywiezione w zamkniętych, oczyszczonych i zdezynfekowanych pojemnikach wielokrotnego użytku albo w pojemnikach jednorazowego użytku, środkiem transportu
zdezynfekowanym przed rozładunkiem tych jaj;
d. zostały zdezynfekowane po dostarczeniu do zakładu wylęgu drobiu, a przed rozpoczęciem inkubacji;
e. zostały oznakowane weterynaryjnym numerem identyfikacyjnym producenta jaj wylęgowych, niezmywalnym, czarnym tuszem, litery i liczby mieć co najmniej 2 mm wysokości i 1 mm
szerokości.
§ 5 1. Pomieszczenia w zakładzie wylęgu drobiu i sprzęt używany do wylęgu drobiu myje się i dezynfekuje po zakończeniu każdego cyklu produkcyjnego, a w miarę potrzeb częściej.
§ 6 1. Pracownicy zatrudnieni przy wylęgu drobiu, w pomieszczeniach, o których mowa w § 2 ust. 1, pkt. a-j, powinni używać:
2. Pracownicy pracujący w pomieszczeniach, o których mowa w § 2 ust. 1, pkt. a-c oraz pkt. g-i nie powinni stykać się, na terenie zakładu wylęgu drobiu, z pracownikami pracującymi w pomieszczeniach, o których mowa w § 2 ust. 1, pkt. d-f.
3. Przed podjęciem pracy w zakładzie wylęgu drobiu, osobę starająca się o pracę poddaje się badaniu na nosicielstwo pałeczek Salmonelli.
4. Osoby postronne mogą wejść do pomieszczeń, o których mowa w § 2 ust. 1, pkt. a-j, wyłącznie w odzieży ochronnej.
§ 7 1. W zakładzie wylęgu drobiu przeprowadza się, nie rzadziej niż raz na miesiąc, badania stanu sanitarnego. Wyniki badań stanu sanitarnego przechowuje się przez co najmniej 2 lata.
2. W przypadku stwierdzenia, w wyniku przeprowadzenia badań, o których mowa w ust. 1, niedostatecznej czystości zakładu wylęgu drobiu, należy przeprowadzić gruntowne oczyszczenie i odkażenie tego zakładu, a następnie powtórzyć badanie.
3. Kryteria badań stanu sanitarnego zakładu wylęgu drobiu i ocenę wyników tych badań określa załącznik do rozporządzenia.
§ 8 1. W zakładzie wylęgu drobiu gromadzi się informacje o każdej partii jaj wylęgowych umieszczonych w komorze lęgowej (karta wylęgów) odrębnie dla jaj pochodzących z poszczególnych stad.
2. Informacja, o której mowa w ust. 1 powinna zawierać:
§ 9 1. Uchyla się rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 30 grudnia 1998 roku w sprawie szczegółowych warunków weterynaryjnych wymaganych przy wylęgu drobiu i narybku ( Dz. U. z 1999 r. nr 3, poz. 26) w zakresie szczegółowych warunków weterynaryjnych wymaganych przy wylęgu drobiu.
§ 10 Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jego ogłoszenia.