Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

SYNDROM SPADKU NIEŚNOŚCI 1976

19 czerwca 2002

Przyczyna
Choroba wywoływana jest przez ptasi adenowirus (najbardziej znane izolaty to BC 14 i A 127), nie należący do żadnego z 12 znanych serotypów adenowirusów kurzych wywołujących wtrętowe zapalenie wątroby.

Źródła i drogi zakażenia
Wirus jest przenoszony drogą transowarialną. Nawet jeśli tylko kilka ptaków w stadzie jest zakażonych, to w okrewsie rozpoczynania nieśności sieją one wirus do środowiska i zakażają inne osobniki. Pionowe rozprzestrzenianie się zakażenia w stadzie jest stosunkowo wolne, ponieważ tą drogą wirus jest mało zakaźny i wydalanie jego z kałem jest stosunkowo niewielkie.

Wrażliwy gatunek
Tylko u kur występują wyraźne objawy kliniczne zakażenia wirusem EDS'76. Wirus ten jest również bardzo szeroko rozprzestrzeniony w populacji kaczek. Może on przyczyniać się do cięższego przebiegu innych zakażeń wirusowych występujących u tego gatunku.

Objawy kliniczne
EDS'76 występuje jedynie u niosek w stadach reprodukcyjnych i towarowych w okresie nieśności. Chore stada często nie osiągają szczytu nieśności lub w jej szczycie dochodzi do znacznego obniżenia się produkcji. Typowe dla choroby są zmiany w jakości skorupy i treści jaja. Często pierwszym objawem jest odbarwienie skorup, następnie pojawiają się jaja o cienkiej i kruchej skorupie, lub całkowicie jej pozbawione (jaja w błonach). Chore ptaki mogą być anemiczne, może pojawić się również przejściowa biegunka i niekiedy mniejsze spożycie karmy. Generalnie jednak nie stwierdza się wzrostu upadków lub innych objawów klinicznych.

Zmiany sekcyjne
Nie są obserwowane specyficzne zmiany sekcyjne.

Diagnoza
Kliniczne objawy zakażenia wirusem EDS'76 w stadzie są bardzo typowe i ułatwiają postawienie prawidłowego rozpoznania. Potwierdzeniem diagnozy może być badanie serologiczne (test H) lub izolacja wirusa.

Diagnoza różnicowa
W diagnozie różnicowej należy uwzględniać zakaźne zapalenia oskrzeli, w mniejszym stopniu rzekomy pomór drobiu i zakaźne zapalenie krtani i tchawicy. Test HI jest prostą i czułą metodą pomagającą potwierdzić rozpoznanie.

Leczenie i zapobieganie
Brak jest specyficznego leczenia w przebiegu EDS'76. Immunizacja inaktywowaną szczepionką przed okresem nieśności jest w praktyce bardzo skuteczną metodą profilaktyki tej choroby.

Spis treści


POWIĄZANE

Jak poinormowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, Amerykanie po dość krót...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w swoim najnowszym komunikacie prognozuje...

Według informacji statystycznych Międzynarodowego Centrum Handlu (ITC) w 2023 ro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę