MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Powrót ptasiej grypy w Azji

8 lipca 2004

W Chinach, Wietnamie i Tajlandii na nowo wybuchła ptasia grypa. W tajlandzkiej prowincji szerzy się wirus H5N1.

Cztery miesiące po wytępieniu zarazy, rząd w Bangkoku przyznał, że w prowincjach Ayutthaya i Phathum Thani znowu wykryto wirusa, który wiosną w Tajlandii i Wietnamie zagroził życiu 24 osób. Rząd nakazał likwidację całego inwentarza drobiu w promieniu 5 kilometrów od ferm, w których stwierdzono chorobę. Zabito już ponad 8000 zwierząt.

We wtorek zaś odkryto nowy przypadek ptasiej grypy w prowincji Anhui położonej 300 kilometrów na wschód od Szanghaju. Według chińskiej agencji informacyjnej China News Service, epidemia jest pod kontrolą.

Chińscy naukowcy ostrzegają jednak, że wirus podlega ciągłym mutacjom i niedługo może się okazać zagrożeniem także dla ssaków. W latach 1999-2002 przeprowadzono badania, polegające na wprowadzeniu wirusa do organizmów kur, mysz i kaczek. Okazało się, że zarówno kury jak i myszy zachorowały. Jednocześnie symptomy zarażenia zmutowanym wirusem są o wiele dotkliwsze niż jego pierwotną formą- wirus staje się coraz bardziej agresywny.

Zdaniem rzecznika Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa FAO na szybkie pokonanie zarazy nie ma co liczyć. Jednak można uniknąć katastrofy, odpowiednio się do niej przygotowując.

Zwykle wirus pojawia się jesienią jednocześnie w wielu obszarach Wschodniej Azji. Naukowcy przypuszczają, że jego nosicielami mogą być ptaki wędrowne.


POWIĄZANE

W dniu 18 grudnia br. odbyło się śniadanie prasowe Krajowej Rady Drobiarstwa – I...

Jak poinormowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, Amerykanie po dość krót...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w swoim najnowszym komunikacie prognozuje...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę