Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Importowane jaja zniszczą rolników z UE?

23 grudnia 2015
Rolnicy z zachodniej Europy ostrzegają przed wzrostem importu jaj z krajów spoza UE, które ani nie przestrzegają unijnych norm dobrostanu zwierząt, ani nie zakazują stosowania niewzbogaconych klatek dla kur niosek. - To absurdalne, że UE narzuciła ograniczenia na własnych producentów, co kosztowało ich ponad 5 miliardów euro, a nie na importy – mówi Pekka Pesonen.

Wszystko wskazuje na to, że unijna dyrektywa nakładająca na właścicieli kurzych ferm wymianę klatek na te zgodne z przepisami, jak na razie robi więcej złego niż dobrego. Rolnicy klatki wymienili, ale musieli podwyższyć ceny jaj. Jednak na wysokie ceny jaj z UE handel spożywczy znalazł sposób – sprowadzanie jaj z krajów spoza UE. Unia zakazuje hodowli kur w warunkach znajdujących się poza przyjętą normą, natomiast nie zakazuje kupna jaj od krajów, które takich przepisów ani nie respektują, ani nawet nie posiadają.
 
- To absurdalne, że UE narzuciła ograniczenia na własnych producentów, co kosztowało ich ponad 5 miliardów euro, a nie na importy. W związku z wprowadzeniem zakazu ceny idą w górę, a producenci w krótkim terminie muszą zmniejszyć liczebność stad, aby dostosować się do nowych norm, lub zaprzestać produkcji. W celu uzupełnienia braku jaj przemysł rozważa zwiększenie importów, które nie muszą spełniać tych samych norm – powiedział Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa-Cogeca.
 
Jeśli Komisja Europejska narzuca takie przepisy w naszym sektorze, i jeśli normy te są tak ważne la obywateli UE, to eurodeputowani, Komisja i ministrowie UE powinni go bronić. Normy obowiązujące w UE powinny być również przestrzegane przez importerów.
 
Pan Schaeffer, przewodniczący grupy roboczej „Jaja i drób” dodał: „Sektor zmaga się również z innymi poważnymi wyzwaniami. Mimo, że unijni producenci drobiu są dość konkurencyjni i sektor nie otrzymuje zbyt wiele wsparcia, zostali oni dotknięcie przez wysokie koszty produkcji, zwłaszcza koszty pasz, które stanowią 60% wydatków w produkcji drobiu. Ze względu na tę trudną sytuację, sektor prosi o wprowadzenie nadzwyczajnych środków wspierających rynek. W związku z tym Copa-Cogeca nalega, aby UE dała rynkom czas na dostosowanie się i zapewniła, że te same normy będą obowiązywać produkty unijne jak i importowane.”

POWIĄZANE

Jak poinormowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, Amerykanie po dość krót...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w swoim najnowszym komunikacie prognozuje...

Według informacji statystycznych Międzynarodowego Centrum Handlu (ITC) w 2023 ro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę