Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Afrykańskie strusie nad Notecią

4 lipca 2003

W latach 80. gmina Ujście słynęła w regionie z dwóch wielkich fabryk: huty szkła w Ujściu i wytwórni podkładów betonowych w Mirosławiu. Czasy te już minęły. Huta szkła boryka się z problemami, zaś w Mirosławiu od trzech lat najbardziej znaną firmą, i to nie tylko w regionie, jest ... największa w Polsce Farma Strusi Afrykańskich.

Hodowla tych egzotycznych ptaków nie ma zbyt długiej historii w Polsce. Klub Hodowców Strusi przyjmuje rok 1993 za datę początków tego rodzaju działalności. Jednak w dziesiątą rocznicę było już czym się chwalić. W tym czasie bowiem powstało w Polsce około stu ferm, a popyt na wyroby pochodzące od strusi ciągle rośnie. Polscy hodowcy tych ptaków działają bardzo prężnie, czego przykładem może być zorganizowane niedawno w Mirosławiu międzynarodowe sympozjum, podczas którego odbyło się mnóstwo wykładów, pokazów i warsztatów przedstawiających ,,strusi problem'' ze wszystkich stron.

Struś na talerzu

Struś jest bardzo cenny, także dlatego, że można go niemal w całości wykorzystać – mówi Weronika Żelazna, menedżer ds. sprzedaży mirosławskiej firmy. Przede wszystkim wykorzystuje się mięso, zresztą bardzo smaczne i delikatne. Przetwory: wędliny, szynkę, serdelki, kabanosy, także filety czystego mięsa produkujemy w naszym holdingu. Zajmuję się tym zakład pana Kuchty w Hucie. 

Badania naukowe w różnych laboratoriach od Ameryki po Australię, zgodnie dowodzą, że mięso strusia jest bardzo zdrowe. Zawiera minimalną ilość tłuszczu (mniej niż 1 procent), bardzo mało cholesterolu, natomiast ilością białka dorównuje wołowinie i wieprzowinie. 

Mięso to jednak nie wszystko. Bardzo cenne są o czym wiadomo powszechnie strusie pióra. Są niezwykle delikatne i efektowne. Sprzedajemy je na zamówienia od teatrów, rewii, baletów – dodaje Weronika Żelazna. 

Nie tylko pisanki

Na wiosnę furorę robią strusie jaja. Ze świeżego można przygotować jajecznicę dla dziesięciu osób, ale najczęściej kupowane są wydmuszki w formie pisanek, na których ręcznie malowane są całe obrazy: pejzaże, widoczki znanych miast. Interesujące są też jaja nie malowane, lecz rzeźbione. Wyglądają bardzo ciekawie, tak jakby były wykonane z kości słoniowej. 

Także skóra tych ptaków jest wykorzystywana do wytwarzania galanterii. Jej szczególna faktura równomiernie rozmieszczone wypukłe kropki, pozostałości po piórach nadają jej szczególnie ciekawy wygląd. Można więc zaopatrzyć się w torebki, portfele, wizytowniki wykonane ze strusiej skóry. Nie są tanie, jednak, jak zapewniają producenci znajdują amatorów. W mirosławskiej fermie obecnie jest około dwustu strusi. 

Dwumetrowce

Są duże i dość ciężkie – mówi Mirosław Twardecki, opiekun zwierząt. Osiągają wysokość do dwóch metrów, a wagę około 100 kilogramów. 

Pochodzą z Południowej Afryki, ale dość łatwo znoszą nasz klimat. Mieszkają w pomieszczeniu, z którego mają dostęp do długich, około pięćdziesięciometrowych wybiegów oddzielonych od siebie drewnianymi żerdziami. 

Strusie nie są agresywne – zapewnia Mirosław Twardecki. Lepiej jednak ich nie drażnić, bo kopnięcie strusia może się bardzo źle skończyć. 

Strusi interes

Wspomniane sympozjum, w którym uczestniczyli hodowcy nie tylko z Polski, ale też z Czech, Litwy, Łotwy, Rosji, Ukrainy, pokazuje, że strusi interes ,,kręcić się'' może całkiem dobrze i że są jeszcze dziedziny w rolnictwie, które nie przynoszą rozczarowania, a hodowcy ze strachu przed przyszłością nie muszą chować głowy w piasek


POWIĄZANE

Jak poinormowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, Amerykanie po dość krót...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w swoim najnowszym komunikacie prognozuje...

Według informacji statystycznych Międzynarodowego Centrum Handlu (ITC) w 2023 ro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę