aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Afrykańskie strusie nad Notecią

4 lipca 2003

W latach 80. gmina Ujście słynęła w regionie z dwóch wielkich fabryk: huty szkła w Ujściu i wytwórni podkładów betonowych w Mirosławiu. Czasy te już minęły. Huta szkła boryka się z problemami, zaś w Mirosławiu od trzech lat najbardziej znaną firmą, i to nie tylko w regionie, jest ... największa w Polsce Farma Strusi Afrykańskich.

Hodowla tych egzotycznych ptaków nie ma zbyt długiej historii w Polsce. Klub Hodowców Strusi przyjmuje rok 1993 za datę początków tego rodzaju działalności. Jednak w dziesiątą rocznicę było już czym się chwalić. W tym czasie bowiem powstało w Polsce około stu ferm, a popyt na wyroby pochodzące od strusi ciągle rośnie. Polscy hodowcy tych ptaków działają bardzo prężnie, czego przykładem może być zorganizowane niedawno w Mirosławiu międzynarodowe sympozjum, podczas którego odbyło się mnóstwo wykładów, pokazów i warsztatów przedstawiających ,,strusi problem'' ze wszystkich stron.

Struś na talerzu

Struś jest bardzo cenny, także dlatego, że można go niemal w całości wykorzystać – mówi Weronika Żelazna, menedżer ds. sprzedaży mirosławskiej firmy. Przede wszystkim wykorzystuje się mięso, zresztą bardzo smaczne i delikatne. Przetwory: wędliny, szynkę, serdelki, kabanosy, także filety czystego mięsa produkujemy w naszym holdingu. Zajmuję się tym zakład pana Kuchty w Hucie. 

Badania naukowe w różnych laboratoriach od Ameryki po Australię, zgodnie dowodzą, że mięso strusia jest bardzo zdrowe. Zawiera minimalną ilość tłuszczu (mniej niż 1 procent), bardzo mało cholesterolu, natomiast ilością białka dorównuje wołowinie i wieprzowinie. 

Mięso to jednak nie wszystko. Bardzo cenne są o czym wiadomo powszechnie strusie pióra. Są niezwykle delikatne i efektowne. Sprzedajemy je na zamówienia od teatrów, rewii, baletów – dodaje Weronika Żelazna. 

Nie tylko pisanki

Na wiosnę furorę robią strusie jaja. Ze świeżego można przygotować jajecznicę dla dziesięciu osób, ale najczęściej kupowane są wydmuszki w formie pisanek, na których ręcznie malowane są całe obrazy: pejzaże, widoczki znanych miast. Interesujące są też jaja nie malowane, lecz rzeźbione. Wyglądają bardzo ciekawie, tak jakby były wykonane z kości słoniowej. 

Także skóra tych ptaków jest wykorzystywana do wytwarzania galanterii. Jej szczególna faktura równomiernie rozmieszczone wypukłe kropki, pozostałości po piórach nadają jej szczególnie ciekawy wygląd. Można więc zaopatrzyć się w torebki, portfele, wizytowniki wykonane ze strusiej skóry. Nie są tanie, jednak, jak zapewniają producenci znajdują amatorów. W mirosławskiej fermie obecnie jest około dwustu strusi. 

Dwumetrowce

Są duże i dość ciężkie – mówi Mirosław Twardecki, opiekun zwierząt. Osiągają wysokość do dwóch metrów, a wagę około 100 kilogramów. 

Pochodzą z Południowej Afryki, ale dość łatwo znoszą nasz klimat. Mieszkają w pomieszczeniu, z którego mają dostęp do długich, około pięćdziesięciometrowych wybiegów oddzielonych od siebie drewnianymi żerdziami. 

Strusie nie są agresywne – zapewnia Mirosław Twardecki. Lepiej jednak ich nie drażnić, bo kopnięcie strusia może się bardzo źle skończyć. 

Strusi interes

Wspomniane sympozjum, w którym uczestniczyli hodowcy nie tylko z Polski, ale też z Czech, Litwy, Łotwy, Rosji, Ukrainy, pokazuje, że strusi interes ,,kręcić się'' może całkiem dobrze i że są jeszcze dziedziny w rolnictwie, które nie przynoszą rozczarowania, a hodowcy ze strachu przed przyszłością nie muszą chować głowy w piasek


POWIĄZANE

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i Biuro Przedstawiciela Handlu USA po...

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...

Komisja ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki oraz niezależny organ podle...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę