Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Partnerzy Europejskiego Forum Rolniczego 2022 podkreślają

14 lipca 2022
Partnerzy Europejskiego Forum Rolniczego 2022 podkreślają

Musimy być przygotowani na sytuacje kryzysowe i inwestować w nowoczesne rozwiązania

Bezpieczeństwo żywnościowe w kontekście wojny w Ukrainie, a także ogrom wyzwań stojących przed europejskim rolnictwem w obliczu konsekwencji wywołanych sytuacją geopolityczną i klimatyczną to główne tematy dyskusji podczas IV Europejskiego Forum Rolniczego. W trakcie konferencji, która odbyła się 30 czerwca br., podnoszono także konieczność zrewidowania przez Komisję Europejską prognoz dotyczących przyszłości rolnictwa oraz Wspólnej Polityki Rolnej. Dużo uwagi poświęcono cyfryzacji wsi i perspektywom rozwoju w tym zakresie, zielonemu rolnictwu i nowoczesnym rozwiązaniom, a także przyszłości systemu ubezpieczeń społecznych w związku z suszą i innymi zagrożeniami.

Uczestnicy konferencji wraz z jej organizatorami – Fundacją Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej i Agro Promotion dokonali analizy aktualnej sytuacji geopolitycznej i jej wpływu na rolnictwo oraz wskazali kluczowe wyzwania stojące przed sektorem rolno-spożywczym. Branża wciąż odczuwa także skutki pandemii, która doprowadziła do osłabienia gospodarki europejskiej. W trakcie dyskusji nie zabrakło pomysłów i prezentacji innowacyjnych rozwiązań, które pomogłyby wzmocnić polską wieś, a także konkretnych propozycji przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców wsi.

Europejskie Forum Rolnicze podsumowują również przedstawiciele firm: Polmlek, Bio-Lider oraz Grupy Azoty.

- Tegoroczna edycja Europejskiego Forum Rolniczego za nami. Był to dzień pełen wartościowych dyskusji, wymiany doświadczeń i spostrzeżeń. Podsumowując tematy poruszane podczas debat i paneli dyskusyjnych można powiedzieć, że funkcjonując w obecnej rzeczywistości, trzeba tak planować działania strategiczne, aby być przygotowanym na sytuacje kryzysowe. Stąd ważnym elementem są inwestycje w rozwiązania zapewniające samowystarczalność energetyczną, a także planowanie produkcji pozwalające na elastyczność i dywersyfikację, co od dawna jest w Grupie Polmlek priorytetem i z powodzeniem jest realizowane, w dużej mierze dzięki konsolidacji i akwizycji kolejnych podmiotów – mówi Marcin Witulski, Prezes Zarządu Polmlek Sp. z o.o. w Lidzbarku Warmińskim.

- Podczas tegorocznej edycji Europejskiego Forum Rolniczego Bio-Lider mógł zaprezentować swoje stanowisko w panelu dyskusyjnym „Zielone rolnictwo – nowoczesne rozwiązania”. Doświadczenie
w dostarczaniu producentom rolnym innowacyjnych rozwiązań w postaci preparatów mikrobiologicznych pozwoliło na podjęcie dyskusji dotyczącej wpływu nowoczesnych technologii na efektywność produkcji czy bezpieczeństwo ich stosowania. Dodatkowo była to również okazja do przedstawienia strategii działania podczas wdrażania produktów, prowadzenia badań i doświadczeń, a także nakreślenia problemów, z jakimi spotykają się producenci biopreparatów. EFR to wspaniałe wydarzenie, na najwyższym poziomie, a udział w nim to prawdziwy zaszczyt – zauważa EWA Kaniowicz, Prezes BIO-GEN, spółki należącej do właściciela firmy Bio-Lider.

- W Grupie Azoty wdrażamy nowoczesne rozwiązania odpowiadające potrzebom polskiego i europejskiego rolnictwa. Konsekwentnie rozwijamy nowe formuły nawozowe, zgodnie z europejskimi wymaganiami klimatycznymi, stawiając również na innowacyjne rozwiązania z obszaru rolnictwa precyzyjnego. Z dużym zaangażowaniem wspieramy nowe rozwiązania, mające pozytywny wpływ na europejskie rolnictwo, stąd nasza obecność na Europejskim Forum Rolniczym. Takie inicjatywy są szczególnie istotne w obliczu agresji Rosji na Ukrainę i związanych z tym zawirowań na rynkach surowcowych i energetycznych, które są ogromnym wyzwaniem zarówno dla producentów rolnych, jak i producentów nawozów. Bez względu na okoliczności, priorytetem Grupy Azoty pozostaje utrzymanie produkcji na maksymalnym poziomie, by zapewniać stały dostęp do najwyższej jakości nawozów dla krajowych producentów rolnych – mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

W gronie Partnerów Strategicznych Europejskiego Forum Rolniczego 2022 znalazły się: Polmlek, Bio-Lider, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Grupa Azoty.

Partnerami Głównymi wydarzenia były AGRO Ubezpieczenia - Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych oraz Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA w Broniszach.

Partnerami wydarzenia były także firmy: KWS, 365FarmNet, Stacja Hodowli i Unasieniania Zwierząt Sp. z o.o. w Bydgoszczy oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A.

Czas podsumowań Europejskiego Forum Rolniczego 2022 jest również okazją do przekazania podziękowań wszystkim Partnerom czerwcowej konferencji za ich udział, współpracę partnerską oraz zaangażowanie merytoryczne.

***

Europejskie Forum Rolnicze to dyskusje i spotkania z udziałem przedstawicieli polskiej i międzynarodowej polityki, rolników oraz ekspertów. To również niepowtarzalna okazja, aby poznać najnowsze rozwiązania i narzędzia dedykowane podnoszeniu jakości produkcji rolnej, innowacjom w rolnictwie oraz wymianie handlowej na rynku rolno-spożywczym. Forum rokrocznie gromadziło ponad 3000 uczestników – rolników, doradców rolnych, producentów i przetwórców, członków branżowych związków rolniczych, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz instytucji naukowych

i branżowych z całej Europy.

***

Europejskie Forum Rolnicze organizowane jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Agro Promotion.

źródło: Biuro Prasowe Fundacji EFRWP


POWIĄZANE

Tomasz Ognisty nie ustaje w walce o ziemię dla rolników. V-ce przewodniczący rol...

Współczesne rolnictwo, podobnie jak wiele innych gałęzi gospodarki, musi sprosta...

Świat kasyn internetowych jest niezmiernie ciekawy dla graczy głównie z uwagi na...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę