MERCOSUR1
Europejskie Forum Rolnicze

Rośnie sprzedaż detaliczna w październiku, ale...

26 listopada 2024
Rośnie sprzedaż detaliczna w październiku, ale...

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS nominalna dynamika sprzedaży detalicznej w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w październiku do 2,3% r/r wobec -2,2% we wrześniu, kształtując się powyżej naszej prognozy ekonomistów z Credit Agricole (1,3%) i konsensusu rynkowego (2,0%).

Dynamika sprzedaży detalicznej liczonej w cenach stałych zwiększyła się w październiku do 1,3% r/r wobec -3,0% we wrześniu, kształtując się powyżej konsensu rynkowego (0,8%) i naszej prognozy (0,2%). Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych sprzedaż detaliczna w cenach stałych zwiększyła się w październiku w porównaniu z wrześniem o 5,6%.

Oznacza to, że silne odbicie sprzedaży w październiku nie zniwelowało jej znaczącego spadku we wrześniu (-6,7% m/m). W efekcie, w październiku sprzedaż detaliczna pozostała w trendzie spadkowym obserwowanym od lipca br. Naszym zdaniem tak silne wahania poziomu sprzedaży detalicznej w ostatnich dwóch miesiącach były w niewielkim stopniu spowodowane wpływem wrześniowej powodzi na skłonność gospodarstw domowych do konsumpcji. Wahania te są naszym zdaniem związane głównie z trudnościami z odsezonowaniem miesięcznych danych o sprzedaży. W konsekwencji, dane te powinny być interpretowane z dużą ostrożnością.

Trwałe obniżenie dynamiki konsumpcji

Zdaniem ekonomistów Credit Agricole, czynnikiem ograniczającym wzrost sprzedaży detalicznej w październiku były obniżenie realnej dynamiki funduszu płac do poziomu najniższego od grudnia 2023 r. (por. MAKROpuls z 25.11.2024) oraz wzrost skłonności do oszczędzania gospodarstw domowych, wspierany przez podwyższoną inflację. Dane o sprzedaży detalicznej w październiku potwierdzają, że prognozowane przez nas wyraźne spowolnienie wzrostu konsumpcji w III kw. do 2,1% r/r wobec 4,7% w II kw. (dane o strukturze wzrostu PKB w III kw. zostaną opublikowane w najbliższy czwartek) ma charakter trwały i roczna dynamika konsumpcji w IV kw. nie przekroczy 3%. Czynnikiem dynamizującym konsumpcję w IV kw. pozostanie relatywnie wysokie – na tle dynamiki sprzedaży detalicznej – tempo wzrostu sprzedaży usług.

Wzrost konsumpcji w IV kw. będzie jednak nadal hamowany przez podwyższoną skłonność gospodarstw domowych do oszczędzania, sygnalizowaną w badaniach koniunktury konsumenckiej. W październiku br. wskaźnik koniunktury dotyczący „oszczędzania pieniędzy” osiągnął najwyższy poziom w historii danych, którymi dysponujemy (od 2004 r.).

Publikacja dzisiejszych danych o sprzedaży detalicznej jest lekko pozytywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji- konkludują ekonomiści.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

31 stycznia 2025 roku w Warszawie, przy ul. Foksal, odbyło się spotkanie Karola ...

Dekada dynamicznego rozwoju   Firma INNVIGO, jeden z czołowych graczy na rynku ś...

Wczoraj, Tomasz Ognisty, wiceprzewodniczący NSZZ RI Solidarność był przesłuchiwa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę