Analizie dotyczącej sytuacji w rolnictwie w 2024 i prognozy krótkookresowejcykliczne podejmuje się Santander Leasing. Pierwszy Portal Rolny podjął się publikacji tego bardzo ciekawego opracowania z rozbiciem na poszczegówlne rynki.
Rozpoczynamy od teamtu:
Otoczenie makroekonomiczne,
Koniunktura i Inwestycje
1. PKB - rok 2023 charakteryzował się raczej niskim wzrostem realnego PKB w Polsce, który według szacunków MF wyniósł ok. 0,2%. Polska gospodarka pozostawała pod silną presją czynników zewnętrznych związanych w znacznej mierze z wojną w Ukrainie i związanymi z tym zawirowaniami w obrocie towarami rolno-spożywczymi.
W 2024 roku zgodnie z przewidywaniami ma nastąpić znaczne przyspieszenie tempa rozwoju gospodarczego, gdzie zgodnie z przewidywaniami MF PKB ma wzrosnąć o 3,1%, natomiast w 2025 o 3,9%.
źródło MF: https://www.gov.pl/web/finanse/prognozy-makroekonomiczne-i-fiskalne
Produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w 2 kwartale 2024 r. zwiększył się realnie o 3,2% rok do roku wobec spadku o 0,6% w analogicznym kwartale 2023 r. (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego). (dane GUS)
2. Stopa bezrobocia - bezrobocie rejestrowane utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie, gdzie dla 2023 wyniosło ono 5,1%, natomiast w 2024 przewiduje się spadek do poziomu 5,0%, a w 2025 dalszy spadek do 4,9%. Sytuacja na rynku pracy pozostaje dobra, niskie bezrobocie oznacza, że pracownicy są poszukiwani w wielu branżach, co jest pozytywne z punktu widzenia samych pracowników, jednak stanowi wyzwanie dla pracodawców szczególnie w kontekście kosztów pracowniczych.
źródło MF: https://www.gov.pl/web/finanse/prognozy-makroekonomiczne-i-fiskalne
Dane GUS potwierdzają podobne wartości, koniec 2023 to 5,1%, natomiast stopa bezrobocia na 08-2024 to 5,0%. (dane GUS)
Stosunkowo niski poziom bezrobocia w skali kraju wpływa pozytywnie na nastroje konsumentów. Zgodnie z najnowszym
odczytem GUS, koniunktura konsumencka w czerwcu 2024 w odniesieniu do czerwca 2023 wzrosła o 16,2%. (dane GUS)
3. Inflacja - presja ze strony czynników inflacyjnych pozostawała na wysokim poziomie, gdzie w całym 2023 roku osiągnęła ona poziom 11,4%, natomiast w roku 2024 ma nastąpić zdecydowana poprawa w tym zakresie, gdzie prognozowany przez MF jest spadek inflacji do poziomu 3,7% a w 2025 wzrost do 5,0%.
źródło MF: https://www.gov.pl/web/finanse/prognozy-makroekonomiczne-i-fiskalne
Aktualny odczyt GUS za sierpień 2024 to inflacja na poziomie 4,3% r/r, w tym wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych wyniósł 4,1% r/r (dane GUS)
4. Koniunktura w rolnictwie według SGH - w trzecim kwartale 2024 nastąpiło wyraźne polepszenie wskaźnika koniunktury w rolnictwie z -24,0 do -15,6, na który składa się wskaźnik przychodów pieniężnych: -14,4, który wzrósł z poziomu -29,7 oraz wskaźnik nastrojów: -3,2, który wzrósł z -13,9.
Inwestycje - zgodnie z danymi MF w 2023 roku skala inwestycji wzrosła w porównaniu z 2022 z poziomu 2,7% do 13,1%.
Natomiast w 2024 roku spodziewany jest wzrost poziomu inwestycji o 0,4%, a w 2025 o 6,4%.
źródło MF: https://www.gov.pl/web/finanse/prognozy-makroekonomiczne-i-fiskalne
Inwestycje w rolnictwie według SGH - w trzecim kwartale 2024 nastąpiło wyraźne polepszenie wskaźnika z 25,3 do 31,7.
***
Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa – analiza Santander Leasing Niniejsze opracowanie ma wyłącznie charakter informacyjny i edukacyjny. Informacje w nim zawarte nie stanowią porady inwestycyjnej ani zachęty lub rekomendacji o podobnym bądź tożsamym charakterze. Wszelkie opinie wyrażone w niniejszym opracowaniu, jakkolwiek przygotowane w dobrej wierze, nie powinny stanowić samodzielnej podstawy jakichkolwiek decyzji gospodarczych. Nie składamy żadnych zapewnień, obietnic lub gwarancji osiągnięcia określonego rezultatu gospodarczego w odniesieniu do działań podjętych na podstawie niniejszego opracowania. Wszelkie decyzje biznesowe dotyczące przedmiotu niniejszego opracowania powinny być podejmowane tylko po konsultacji z profesjonalnym doradcą. Informacje i opinie zawarte w opracowaniu pozostają aktualne na dzień jego przygotowania. Nie bierzemy odpowiedzialności za kompletność, prawdziwość i wiarygodność informacji, w tym publikacji naukowych, na podstawie których przygotowaliśmy opracowanie. Ponadto zastrzegamy, że w przypadku zmiany danych, informacji lub poglądów wyrażonych w materiałach stanowiących podstawę opracowania, samo opracowanie może utracić aktualność. Wszelkie działania podjęte w oparciu o niniejsze opracowanie korzystający z niego podejmuje na własne ryzyko. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za konsekwencje decyzji lub działań podjętych w oparciu o to opracowanie, bez względu na ich charakter – w tym odpowiedzialności za szkodę bądź odpowiedzialności karnej lub karnej skarbowej.
oprac, e-mk, ppr.pl