POLPIG, zaproponował zmiany ustawowe, które maja za zadanie ograniczyć skutki kryzysu w produkcji i drożyzny nawozowej.
Wysokie ceny Gazu, zmusiły zakłady nawozowe nawet do wstrzymania produkcji. Teraz głośno mówi się o tym że ceny nawozów będą musiały rosnąć, aby zachować rentowność ich produkcji
Per saldo rolnicy będą musieli płacić coraz więcej za jeden z najwazniejszych czynników kosztotwórczych w produkcji roślinnej.
POLPIG w ramach swojej propozycji do strategii poprawy polskiego rynku trzody chlewnej, przedstawił największe pośrednie i bezpośrednie ograniczenia, które chamują rozwój produkcji świń.
Jedną z głownych barier jest legislacja, która wg PolPig bardzo wpływa na ograniczenia w nawożeniu naturalnymi środkamijakimi są obornik i gnojowica. Zatosowanie przez rząd i sejm stosownych poprawek w obowiązujących ustawach pozwoli dynamicznie rozwinąć produkcję trzody chlewnej oraz znacznie złagodzi sytuację na rynku nawozów.
Wnioskowana przez PolPig propozycja zmian sprowadza się do kilku zdań w ustawie. Propozycja zmiany:
Art. 1. W ustawie z dnia Prawo Wodne z dnia 20 lipca 2017 r. (tj. z dnia 14 października 2021 r., Dz.U. z 2021 r. poz. 2233) wprowadza się następującą zmianę:
art. 105 a ust. 6 otrzymuje brzmienie:
„6. Podmiot prowadzący działalność, o której mowa w ust. 1 pkt 1, może zbyć do 100% gnojówki i gnojowicy do bezpośredniego rolniczego wykorzystania, przeznaczyć we własnym zakresie lub przekazać innemu podmiotowi do produkcji biogazu, w tym rolniczego w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii lub zagospodarować na działkach rolnych, których jest posiadaczem i na których prowadzi uprawę roślin”.
Art. 2. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Przypomnijmy, że od lat, regulacje UE zabroniły używania gnojowicy jako środka do użyźniania gleby i zakazały wylewania jej na pola.
Rolnicy od wielu lat używali gnojowiny do użyźniania gleby, poprawiając tym samym jej parametry, a to pozwalało ograniczać stosowanie nawozów sztucznych.
Propozycja POLPIG, aby znieść takie ograniczenia i jest jak najbardziej logiczna, a jej zastosowanie w legislacji, ulżyło by rolnikom w kryzysie nawozowym.
e-mk, PPR