OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Złote jabłka rozdane!

24 grudnia 2015

18 lutego br. w Warszawie odbyła się uroczysta gala XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Rolnik – Farmer Roku”. Kapituła konkursu wyłoniła laureatów w sześciu kategoriach. Zwycięzcy otrzymali tytuł „Rolnika – Farmera Roku” i statuetkę „Złotego Jabłka”.

Agencja Nieruchomości Rolnych od początku swej działalności wspiera wszelkie inicjatywy czyniące polską wieś nowoczesną, w której gospodarstwa rolne uzyskują dobre wyniki ekonomiczne i skutecznie rywalizują o unijne rynki zbytu. Agencja oraz jej pracownicy od 17 lat aktywnie uczestniczą także w pracach Kapituły Konkursu „Rolnik – Farmer Roku”, który cieszy się uznaniem całego środowiska rolniczego w Polsce.

Nie ulega wątpliwości, że polska wieś zmierza we właściwym kierunku, o czym nas dobitnie przekonują osiągnięcia laureatów – mówił podczas gali Tomasz Nawrocki, Prezes Agencji. Dodał również, że tegoroczni zwycięzcy mają szczególne powody do dumy. Dążąc do sukcesu wykazali się nie tylko wiedzą i umiejętnościami, ale także determinacją w dążeniu do celu. Z kolei Kazimierz Plocke, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi gratulując zwycięzcom podkreślał, iż mamy powody do dumy, gdyż polski rolnik obronił się przed zachodnią konkurencją. A dzięki swojej pracowitości oraz innowacyjności naszych rolników Polska jest postrzegana jako poważny gracz na europejskim rynku rolnym – dodał minister.

Zwycięzcom i wyróżnionym nagrody wręczali m.in.: Dariusz Młotkiewicz – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Kazimierz Plocke - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Józef Klim – Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Tomasz Nawrocki – Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych, Sławomir Pietrzak – Wiceprezes Agencji Nieruchomości Rolnych, Wojciech Kapelański – Prorektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Laureaci w poszczególnych kategoriach:
– gospodarstwa rodzinne do 50 ha – Danuta i Stanisław Chmielewscy, zamieszkali w Oszkinie, woj. podlaskie. Gospodarstwo o powierzchni 25,13 ha specjalizuje się w hodowli bydła rasy Limousin. Stado podstawowe liczy 45 krów. Gospodarstwo współpracuje z Zespołem Szkół Rolniczych w Sejnach;

– gospodarstwa rodzinne od 50 do 100 ha – Maria i Ryszard Klimczyk z Poręby, woj. śląskie. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję mleka. Średnia wydajność mlecza 74 krów przekracza 10 000 kg w laktacji; w gospodarstwie odbywają się praktyki studenckie i szkolenia dla rolników;

– gospodarstwa rodzinne powyżej 100 ha – Barbara i Andrzej Gaik z Chełma,
woj. łódzkie. W gospodarstwie o powierzchni 756 ha dominują dwa kierunki produkcji: chów trzody chlewnej w cyklu zamkniętym oraz uprawa roślin paszowych. Stado podstawowe liczy 612 loch. Roczna sprzedaż to 50 loszek hodowlanych i ponad 10 tys. tuczników o masie 115 kg. Pasze produkowane są w skomputeryzowanej paszarni, automatycznie ważącej, śrutującej i mieszającej komponenty dawki. Laureaci współpracują i wspierają samorząd lokalny i szkoły, pomogli w termomodernizacji bloków po PGR, przeprowadzili remont i renowację zespołu parkowo-pałacowego wpisanego do rejestru zabytków;

– gospodarstwa o alternatywnych źródłach dochodu – Kazimierz Furczoń z Leśnicy, woj. małopolskie. Prowadzi gospodarstwo ekologiczne o powierzchni 120 ha użytków zielonych, przeznaczonych na wypas owiec i produkcję siana na okres zimowy. Jego polskie owce górskie – 150 matek – zdobywały złote medale i czempionaty na krajowych wystawach zwierząt hodowlanych. Laureat odznaczony jest wieloma medalami za zasługi dla rozwoju Podhala i Żywiecczyzny oraz promowanie dziedzictwa kulinarnego i wyrobów regionalnych;

– produkcyjne przedsiębiorstwa rolnicze – Krystyna i Zbigniew Ziejewscy, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe ZIEMAR spółka z o.o., zamieszkali w Szwarcenowie, woj. warmińsko-mazurskie. Głównym kierunkiem produkcji w gospodarstwie jest produkcja drobiarska – tucz brojlerów. Roczna sprzedaż wynosi: 240 tys. kurcząt, 20 tys. gęsi owsianej i ok. 30 tys. indyków. Przedsiębiorstwo gospodaruje na powierzchni 1076 ha. Uprawia rzepak, pszenicę, pszenżyto, jęczmień, owies i kukurydzę. Poza rzepakiem i roślinami paszowymi na własne potrzeby, produkowane są zboża konsumpcyjne oraz materiał siewny. W gospodarstwie prowadzone są liczne doświadczenia polowe, pokazy i szkolenia. Laureaci angażują się w działalność społeczną i samorządową, są m.in. założycielami i członkami kilku grup producentów rolnych.

– hodowlane przedsiębiorstwa rolnicze – Tadeusz Ziółkowski i Jan Szkudlarczyk – Zarząd Ośrodka Hodowli Zarodowej GARZYN, woj. wielkopolskie. Ośrodek od 11 lat kierowany jest przez prezesa Tadeusza Zółkowskiego i wiceprezesa Jana Szkudlarczyka. Specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego, owiec i trzody chlewnej. Spółka gospodaruje na powierzchni 3267 ha. Stado podstawowe krów mlecznych liczy 1130 sztuk. Wydajność mleczna przekroczyła 10 tys. kg w laktacji. Jeśli chodzi o trzodę chlewną, to ośrodek utrzymuje ponad 600 loch, rocznie sprzedaje ok. 200 knurków i ponad 1 tys. loszek hodowlanych oraz ponad 10 tys. tuczników. Hodowane są też owce – 175 matek. Większość jagnięciny eksportowana jest do Włoch. Spółka była wielokrotnie nagradzana za osiągnięcia w zakresie hodowli zwierząt. Laureaci aktywnie działają na rzecz środowiska wiejskiego i społeczności lokalnych.

Wśród wyróżnionych finalistów XVII edycji Konkursu znalazł się także Ośrodek Hodowli Zwierząt Zarodowych w Chodeczku, który od 2005 r. działa jako jednoosobowa spółka Agencji Nieruchomości Rolnych. Od 2009 r. Ośrodkiem kieruje Włodzimierz Mikulski. Spółka została doceniona przez Kapitułę Konkursu za wyniki w hodowli bydła. Ośrodek gospodaruje na 2101 ha, posiada 350 krów mlecznych o przeciętnej wydajności 10 000 kg w laktacji, fermę zarodową trzody chlewnej rasy hampshire, lochy zarodowe pbz oraz fermę przemysłową trzody chlewnej. Sukcesem Ośrodka jest ponad dwukrotny wzrost wydajności mleka od krowy w ciągu ostatnich lat. Za wyniki w hodowli przedsiębiorstwo otrzymało wiele nagród i wyróżnień w tym czempionaty na licznych wystawach zwierząt hodowlanych. Ośrodek prowadzi badania naukowe we współpracy z licznymi uczelniami.

Nagrodę specjalną, jako wyraz podziękowania Kapituły Konkursu za długoletnią pracę i zaangażowanie związane z organizacją tego ogólnopolskiego przedsięwzięcia, otrzymał Marek Zaremba, emerytowany pracownik ANR.

Celem konkursu jest promowanie nowoczesnego rolnictwa oraz ludzi zaradnych i pomysłowych, którzy zachowując mechanizmy gospodarki rynkowej, potrafią rozwijać własne przedsiębiorstwa i konkurować z wysoko dotowanymi gospodarstwami unijnymi. To właśnie prestiż i wizerunek firmy, wynikający z otrzymania nagród i wyróżnień w konkursie stanowi jego największą wartość. Potwierdzeniem tego jest coraz większa liczba uczestników ubiegających się o zwycięstwo i coraz bardziej wyrównany poziom startujących gospodarstw, niezależnie od regionu, potencjału produkcyjnego i kierunku produkcji.

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie „Polski Klub Rolnik – Farmer Roku”, natomiast patronat nad konkursem objęli: Marek Sawicki - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Tomasz Nawrocki - Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych i prof. Antoni Bukaluk - Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Brak komentarzy
09 maja

12℃

1021 hPa

16 km/h

sob
13℃

nie
12℃

pon
13℃

Wrocław
9 maja

12℃

1021 hPa

16 km/h

pią
12℃

sob
13℃

nie
12℃

Wrocław
...Chłodny maj - dobry urodzaj...
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
AGRO-SORBa-KRIRa-KRUSAAA_SEJM_RPLASY_FSC

Kto zostanie Prezydentem RP_2025

Aby polskim rolnikom żyło się lepiej to Kto powinien zostać Prezydentem Polski! Kto, będąc Prezydentem RP nie zapomni o polski Rolniku!

Karol Nawrocki
Sławomir Mentzen
Marek Jakubiak
Artur Bartoszewicz
Szymon Hołownia
Rafał Trzaskowski
Magdalena Biejat
Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę