aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Z życia związków

19 czerwca 2002

Uchwalona przez Sejm ustawa o krajowym systemie ewidencji gospodarstw rolnych i zwierząt gospodarskich, zobowiązuje Agencję Rynku Rolnego do sporządzania centralnego spisu, który umożliwi prawidłowy przepływ środków z Unii Europejskiej w ramach płatności bezpośrednich dla rolnictwa.

Dotychczasowy poziom wsparcia hodowców zwierząt w Polsce jest o połowę niższy jak w krajach Unii Europejskiej, a płatności bezpośrednie wpływają bardzo korzystnie dla rolników, gdyż idą w kierunku ograniczenia wsparcia cenowego konsumentów. Negocjatorom polskim musimy stawiać zadania, aby rolnicy zostali objęci jak najszybciej płatnościami bezpośrednimi, tak jak rolnicy Unii Europejskiej, oraz aby wynegocjowana kwota mleczna była jak największa. Wyrównanie cen artykułów rolnych w Polsce w stosunku do cen w krajach Unii Europejskiej stwarza groźbę, że w przypadku nie otrzymania takich samych płatności bezpośrednich, nie będą oni konkurować z rolnikami z Unii Europejskiej.

Bez płatności bezpośrednich, które są głównym czynnikiem integracji wspólnej Polityki Rolnej, bez sensu byłoby wprowadzenie w Polsce limitów i kwot produkcji. Przyznane płatności bezpośrednich ożywi produkcję rolną i rynek ziemi. Poprawi opłacalność produkcji rolniczej. Dodatkowe dochody trafią bezpośrednio na wieś, co wpłynie znacząco na wzrost siły nabywczej mieszkańców wsi oraz przyczyni się do rozwoju działalności pozarolniczej na wsi. Właściciele małych gospodarstw albo będą dwuzawodowi, albo sprzedadzą swoje gospodarstwa zwiększając obszar średniego gospodarstwa w Polsce. 

Otrzymane dopłaty bezpośrednie dla hodowców zwierząt przewidują:

  • dopłaty do produkcji wołowiny i cielęciny,

  • dopłaty do krów mamek,

  • premia za ekstensywną produkcję – premia za ubój poza sezonem,

  • premia dodatkowa.

W roku 2005 zostaną wprowadzone dotacje wyrównawcze dla producentów mleka w ramach kwoty mlecznej, jako rekompensatę za obniżenie cen interwencyjnych na rynku mleka i jego przetworów.

Premia do produkcji wołowiny dotyczy hodowców, którzy posiadają mniej niż 2 sztuki duże na hektar powierzchni paszowej i nie więcej niż 90 sztuk zwierząt w każdej z grup wiekowych.

Dla wolców premia ta wynosi obecnie 136 euro od sztuki. Buhaje otrzymują premię raz w ryciu, gdy ukończą 9 miesięcy w wysokości 185 euro od sztuki. Premia dla krów mamek dotyczy wyłącznie krów mięsnych. Wypłacana jest corocznie. Od momentu złożenia wniosku krowa musi być przetrzymywana w gospodarstwie przez 6 miesięcy, a udział jałówek w stosunku do krów we wniosku nie może przekroczyć 20%. Premia od jednej krowy mamki wynosi 182 euro.

Premia za ekstensywną produkcję może dotyczyć hodowców, którzy korzystają już z premii dla wołowiny i na krowy mamki pod warunkiem, że ograniczą obsadę bydła. Premia wynosi około 40 euro dla gospodarstw przy obsadzie bydła 1,4-1,8 sztuki dużej na hektar oraz 80 euro przy obsadzie poniżej 1,4 SD/ha.

Premia za ubój poza sezonem przysługuje rolnikom, gdy ubijają ponad 3% bydła w terminie od 01 września do 30 listopada. Premia wynosi wówczas od IS – 71 euro od sztuki w zależności od terminu uboju. Zgodnie z ustawą w najbliższych miesiącach każda polska krowa zostanie wpisana do rejestru i otrzyma numer przyżyciowy, a producenci mleka otrzymają przyznane im kwoty mleczne.

Ma to na celu przygotowanie hodowców do uzyskania pomocy finansowej. Z niecierpliwością hodowcy i przemysł mleczny, szczególnie woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego oczekują na pomoc, gdyż ten kierunek produkcji jest tu wyjątkowo niedoinwestowany i zaniedbany. Ustawa zakłada przyznanie kwot mlecznych, czyli urzędowe sterowanie wielkością produkcji. Czy jednak na terenie Polski północno-zachodniej będzie jeszcze komu przyznać te kwoty.

Rolnicy z uwagi na niską opłacalność i bardzo złą działalność mleczarską masowo likwidują stada. Szkoda, gdyż w chwili przyjęcia Polski do Unii Europejskiej rolnicy otrzymają do przyznanych kwot mlecznych takie same fundusze jak rolnicy unijni. Kwoty mleczne – zgodnie z ustawą ustala Rada Ministrów za okres od 01.04. do 31.03. Pierwszy raz zostaną przyznane kwoty od 01.04.2002 roku do 31.03.2003 roku. Będzie to okres referencyjny. Na jego podstawie zostanie określony limit produkcji dla kraju. Terenowe Agencje Rynku Rolnego przydzielą zainteresowanym dostawcom indywidualne kwoty mleczne. Indywidualna kwota mleczna jest to maksymalna ilość mleka o ustalonej zawartości tłuszczu jaką można wyprodukować i wprowadzić do obrotu. Kwoty mogą być dziedziczne, wydzierżawione, sprzedane. Muszą jednak zawsze trafiać do właściciela gospodarstwa rolnego.

Wprowadzenie na rynek mleka w ilościach przekraczających kwotę mleczną zostanie ukarane wysoką grzywną. Poza dopłatami do hodowli zwierząt rolnicy uzyskają płatności bezpośrednie do upraw zbóż i rzepaku oraz do powierzchni gruntów odłogowych. Tak więc jeśli komukolwiek w Polsce zależy na jak najszybszym przyjęciu nas do krajów Unii Europejskiej, to najbardziej powinno zależeć rolnikom i to hodowcom bydła i trzody chlewnej. Objęcie polskich rolników w tym hodowców bydła i trzody płatnościami bezpośrednimi powinno być kluczowym elementem naszego stanowiska w obszarze rolnictwo w negocjacjach z Unią Europejską.

Andrzej Żebrowski – Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, wieloletni Dyrektor Stacji Hodowli i Unasienniania Zwierząt Oddział w Szczecinku

oprac. IJ


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę