Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wiadomość

19 maja 2015
W tegorocznej XXVII Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych, która odbyła się w dniach 15 - 17 maja 2015 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, Sp. z o.o. w Poznaniu udział wzięła podsekretarz stanu Zofia Szalczyk.


Wystawa odbywała się równolegle z Salonem Maszyn i Urządzeń do Hodowli Zwierząt.

Pierwszego dnia podsekretarz stanu wzięła między innymi udział w uroczystych obchodach czterdziestolecia oceny wartości użytkowej i hodowlanej pszczół w Polsce zorganizowanych przez Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt, dwudziestolecia Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz VI Edycji Konkursu na Fermę i Hodowcę Bydła Mlecznego i Mięsnego Roku 2014 zorganizowanej przez Wielkopolskie Wydawnictwo Rolnicze.

W sobotę odbyła się uroczystość otwarcia XXVII Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych. Wiceminister mówiła między innymi o roli i znaczeniu KWZH, elicie zwierząt gospodarskich prezentowanych na tegorocznej wystawie, a także znaczeniu hodowli i produkcji zwierzęcej w życiu gospodarczym Polski.

Pawilony wystawowe odwiedziło około 25 tysięcy zwiedzających, w tym duża liczba dzieci i młodzieży.

Z ramienia resortu, funkcję organizatora technicznego Wystawy po raz kolejny pełniło Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt w Warszawie, które współpracowało z Międzynarodowymi Targami Poznańskim Sp. z o.o. w Poznaniu, Instytutem Zootechniki - Państwowym Instytutem Badawczym w Krakowie i organizacjami branżowymi hodowców zwierząt gospodarskich.

Ogółem w ramach konkursu 300 hodowców zaprezentowało 1.1062 szt. zwierząt gospodarskich, w tym: 228 szt. bydła (179 szt. bydła ras mlecznych i 49 szt. bydła ras mięsnych), 74 szt. koni, 145 szt. świń, 179 szt. owiec, 7 szt. kóz, 429 szt. zwierząt futerkowych (nutrii, królików i szynszyli) oraz 63 stadka drobiu grzebiącego i wodnego.

Ocena zwierząt została przeprowadzona w piątek 15 maja br. przez zespoły sędziowskie powołane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przypominając o dawnym zwyczaju przystrajania wyróżnionych zwierząt wieńcami z liści dębu, kwiatów i wstążek, zwierzęta z tytułami czempionów sędziowie dekorowali kolorowym flo. Hodowcy najlepszych zwierząt uhonorowani zostali dyplomami i trofeami, złotymi i srebrnymi medalami. Łącznie przyznano 892 medale złote  i 38 srebrnych oraz 104 tytuły czempionów i 85 tytułów wiceczempionów. Ponadto przyznano 14 tytułów superczempionów.  Najlepsze zwierzęta były prezentowane szerokiej publiczności w czasie pokazów na specjalnie do tego celu przygotowanych ringach.

Poza konkursem prezentowane były klacze ras: konik polski, huculskiej, wielkopolskiej, małopolskiej i śląskiej ze źrebiętami, ogiery rasy zimnokrwistej w typie sztumskim i w typie sokólskim, lochy z prosiętami i warchlaki ras: puławskiej i złotnickiej pstrej, kozy rasy karpackiej z przychówkiem, pszczoły rasy środkowoeuropejskiej i rasy kraińskiej linii Dobra. Zorganizowana była pokazowa ekspozycja gęsi Białych Kołudzkich i woliera z nutriami odmian barwnych.

POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę