Ptak_Waw_CTR_2024

W Siemianowicach o izbach rolniczych

5 października 2007
W  Siemianowicach koło Kępna ,województwo wielkopolskie przygotowywana jest  7 listopada  uroczysta sesja   „Izby Rolnicze – ich rola i przyszłość w Europie” – uczczenie pamięci Pierwszego Prezesa Izb Rolniczych doktora Aleksandra hrabiego Szembeka (przyjaciela Francji).W programie uroczystości , której organizatorem jest Wielkopolska Izba Rolnicza oraz Towarzystwo historyczne  im. Szembeków zaplanowano miedzy innymi uroczysta Msza Święta w intencji Polskich Rolników i rozwoju Izb Rolniczych oraz Banków Spółdzielczych im. Księdza Piotra Wawrzyniaka  dla dobra Mieszkańców Wsi Polskiej, odprawiona w Parafii Św. Idziego w Siemianicach złożenie wiązanek kwiatów w grobowcu Rodu Szembeków oraz sesja naukowa na temat przyszłości i roli  izb rolniczych w Europie .

Na sesję zaproszono między innymi Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa    i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Krajowego Prezesa Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza, Ambasadora Republiki Francuskiej, Ambasadora Niemiec, a także Austrii oraz Posła RP do Parlamentu Europejskiego Witolda Tomczaka. Przedstawiciele ambasad wygłoszą krótkie referaty na temat Izb Rolniczych w swych krajach. Wystosowano także zaproszenie na sesję do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wojciecha Mojzesowicza. W obradach uczestniczyć będą przedstawiciele władz samorządowych lokalnych i wojewódzkich wraz z reprezentacją rolników oraz sołtysów, a także młodzież szkoły rolniczej.
- Należy przypomnieć, iż Pierwszy Prezes Izb Rolniczych Aleksander hr Szembek był Radcą Ambasady Polskiej w Paryżu (w okresie międzywojennym), a także współtwórcą Uniwersytetu Poznańskiego im. Adama Mickiewicza oraz Członkiem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Został odznaczony także Kawalerem Krzyża Oficerskiego Polonia Restituta oraz był Komandorem Legii Honorowej. Aleksander Szembek był wybrany Pierwszym Prezesem Izby Rolniczej  w Wielkopolsce, a także był Członkiem Sejmiku Powiatowego w Powiecie Kępińskim. W okresie  po I wojnie światowej opowiadał się za przyłączeniem ziem Powiatu Kępińskiego do Polski – co uhonorował dopiero Traktat Wersalski 1919 roku. Działał na granicy dwóch zaborów : rosyjskiego  i niemieckiego. Jego działania bardzo pomocne były w utrzymaniu polskości na terenie południa obecnego Województwa Wielkopolskiego. Popierał kształcenie się polskiej młodzieży polskiej i był obrońcą polskości, mimo że Ród Szembeków wywodził się w swej historii z Niemiec. Był żywo zaangażowany w ówczesnych Izbach Rolniczych, które odgrywały dla rolników polskich dużą rolę w niełatwych czasach – mówi Władysław Szeląg , prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków.



POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę